Sarajevo Express 2021

sarajevo express 2020 bosna

Balkánské dobrodružství odkládáme kvůli koroně na 9.–15. srpna 2021. Všechny informace o programu i celém výletu zůstávají.

Vydej se s námi na týdenní výlet do Bosny a Hercegoviny vlastním vlakem. Vyrazíme z Česka přes Maďarsko a Chorvatsko a dojedeme až na jih Hercegoviny.

Cestou navštívíme města Sarajevo a Mostar, prozkoumáme místní kulturu, projedeme se bosenskou úzkokolejkou, vydáme se na celodenní výlet do hor v okolí Jablanice a vykoupeme se u vodopádů Kravica.

Spát budeme v kupé ve vlaku a po cestě se zabavíme jammováním ve vagónech a vyprávěním o svých zážitcích z cest a čekají nás i kulesrdcervoucí koncerty místních skupin.

Odpovědi na časté dotazy najdeš na konci této stránky.

Na co se můžeš těšit

vlak ziwell express
Vlak
Celou dobu pojedeme vlastním vlakem, ve kterém budeme i spát. Máš tak dost času se skamarádit s ostatními i užít si výhledy do krajiny. Ano, potáhne nás legendární laminátka.
sarajevo express
Fajn lidi
Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu.
mostar stare mesto
Města
Dvěma nejhezčími městy v Bosně jsou Sarajevo a Mostar. V obou budeš mít dost času na průzkum pamětihodností i podniků.
hory bosna hercegovina
Hory
V Bosně je krásná příroda. A místy už v ní ani nejsou miny. Vydáme se na výlet do hor prohlédnout si zemi trochu z výšky. Kavárenští povaleči mohou zůstat den navíc ve městě.
urbex mostar
Urbex
Nedávná válka po sobě zanechala spoustu zajímavých polorozbořených budov. V Mostaru i Sarajevu ti dáme, tipy, kam vyrazit. Pozor, vstup jen na vlastní nebezpečí!
uzkokolejka
Úzkokolejka
Cestou se zastavíme u malebné úzkokolejky a projedeme se místním vláčkem. Kuk. Úzkokolejka není v ceně.
cyklovylet bosna
Cyklovýlety
Pro ty, co mají rádi kola, připravujeme cyklovýlety. Mysleli jsme i na přepravu. Pozor, pár kopců tam je, doporučujeme spíše horská kola.
koncert sarajevo express
Koncerty
Je to spíš výlet než fesťák, ale těšte se i na koncert. Například skupiny Balkanika, která jede s námi, a necháme vyniknout i nějaké ty místní skupiny.
prednaska sarajevo express
Přednášky
I pár cestovatelských přednášek by se našlo... Např. od Slávka Krále a odborníka na balkánskou historii Marka Jandáka.
Jízdní řád
9.–15. srpna 2021

Pondělí

Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek a sobota
Neděle
Jak, proč a pro koho
Výlet je neziskovou akcí, kterou pořádá parta kamarádů ve svém volném čase. Rádi bychom s sebou měli lidi stejné krevní skupiny, abychom si ji všichni užili, jak účastníci, tak organizátoři.

Pro koho akci pořádáme:
- Milé, společenské, pozitivní a aktivní lidi.
- Cestovatele, kteří zvládají jistou dávku cestovatelského punku.
- Lidi, kteří umějí na chvíli nebrat v potaz sociální postavení, tituly, majetek a vlastní důležitost.
- Lidi, kterým nevadí, když jim někdo tyká a mluví s nimi na rovinu, a kteří si nepotrpí na přepjatém formalismu.

Naopak bychom se chtěli vyhnout:

- Lidem, kteří  se chtějí jenom "vylejt".
- Lidem, kteří neumějí být po dvou pivech stále milí.
- Kuřákům, kteří mají problém ve vlaku nekouřit a pár hodin počkat.
- Lidem, kteří nejsou ochotni přijmout jistou míru cestovatelského punku.
- Urážlivým, hádavým a negativním jedincům.
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém místě v lehátkovém nebo lůžkovém voze. Pokud jsi drsňák a/nebo chceš ušetřit, můžeš i na sedačce. Skupinky a páry budou samozřejmě společně v jednom kupé (pokud chtějí).

STRAVOVÁNÍ

Ve vlaku nabídneme snídani a večeři a během celodenních přesunů i obědy. Menu zveřejníme dopředu, aby sis rezervoval jednotlivá jídla. Myslíme i na vegetariány. Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na obědy a večeře do restaurací. Bosenská kuchyně je levná a chutná.

PITNÁ VODA

Bude k zakoupení ve vlaku nebo v místních obchodech, napojíš se i z pramínků kolem trati a z vodovodů náhodných Bosňanů. Kohoutková voda je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. Většinu lidí bychom rádi umyli po cestě v řekách nebo na koupalištích. Budeme se snažit domluvit na několika místech sprchy (nádraží, kempy, hostely), ale možná budou za drobný poplatek kolem 1 eura.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, občanka nebo pas, batůžek na jednodenní výlety, toaletní papír, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

POČASÍ

Bosna je vedle Chorvatska, tak si představ, jak bývá v srpnu v Chorvatsku. A před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí :)

DOKLADY

Pas není třeba, stačí občanka. Stejně tak Češi ani Slováci nepotřebují víza.

PENÍZE

V Bosně se platí bosenskou konvertibilní markou navázanou na euro v kurzu 2 marky za euro. Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit, případně platit přímo eurem. Ne všude jde platit kartou.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví týden ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy, pokud mají platná očkování a dokumenty potřebné pro cesty do zahraničí.

Fotogalerie

panorama sarajevo express
cajdzinica sarajevo expressurbex sniper tower mostar sarajevo expresszapad slunce sarajevo expresssarajevo expressmostar sarajevo expressbobova draha sarajevo expresslanovka sarajevo expressjezero sarajevo expressvlak sarajevo express

Foto: Honza Pobořil, Gabriela Véghová a Markéta Bartoníčková

Cena jízdenek

Ceny jsme se snažili stanovit tak, aby akce vycházela zhruba na nulu při plné obsazenosti. Víme, je to trošku hazard. Ale kola dějin nejsou nakloněna cestování a my se to snažíme zvrátit. Budeme rádi, když najdeš trochu odvahy a pojedeš s námi.

Pokud budeš mít touhu za akci zaplatit malinko víc, můžeš se pasovat do role sponzora a my ti přichystáme za odměnu překvapení :-) Naopak pokud vyloženě nepotřebuješ slevu, nech ji prosím ostatním.

Každopádně je spousta způsobů, jak tohle naše společné dobrodružství podpořit i nefinančně. Můžeš nám třeba pomoct sehnat nějaké další milé spolucestující :-)

7 200 Kč

Cena pod náklady

Pro studenty do 26 let

7 900 Kč

Nákladová cena

Pro kohokoliv, kdo potřebuje šetřit

9 900 Kč

Standardní cena

Náklady + podpora VlakFestu a jízdenek studentů

CO JE V CENĚ
CO NENÍ V CENĚ
NADSTANDARDNÍ SLUŽBY
Časté dotazy

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není, říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, ale zrovna do Bosny jede i pár starších. Věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Chci si s partnerem/kamarádem/kamarádkou připlatit za kupé pro dva. Jsou ještě místa?
Ano, jsou. Konkrétní typy vagónů budeme objednávat až na základě zájmu účastníků, takže místa budou dle vašich přání.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Pokud by sis chtěl/a už předem najít třeba spolubydlící(ho) do kupé nebo parťáka na výlety, zkus napsat do diskuze u facebookové události.

Chtěl/a bych jet s dětmi. Budou tam mít nějaké kamarády?
Nevíme, zatím žádné děti nemáme potvrzené, zkus se zeptat v diskuzi u facebookové události.

Pojeď s námi
Přihlašování na akci spustíme na jaře 2021.

Copyright © 2020 VlakFest. Všechna práva vyhrazena :)