Sarajevo Express 2021

sarajevo express 2020 bosna

Vydej se s námi 22.–29. srpna 2021 na týdenní výlet do Bosny a Hercegoviny vlastním vlakem. Vyrazíme z Česka přes Maďarsko a Chorvatsko a dojedeme až na jih Hercegoviny.

Cestou navštívíme města Sarajevo a Mostar, prozkoumáme místní kulturu, projedeme se bosenskou úzkokolejkou, vydáme se na celodenní výlet do hor v okolí Jablanice a vykoupeme se u vodopádů Kravica.

Spát budeme v kupé ve vlaku a po cestě se zabavíme jammováním ve vagónech a vyprávěním o svých zážitcích z cest a čekají nás i kulesrdcervoucí koncerty místních skupin.

Pro cestu do Bosny ti stačí občanka. Momentálně potřebuješ mít negativní PCR nebo antigenní test, ne starší než 48 hodin. Pro účast na akci ale kvůli bezpečnosti ostatních účastníků požadujeme negativní PCR test.

Odpovědi na časté dotazy najdeš na konci této stránky.

Na co se můžeš těšit

vlak sarajevo express
Vlak
Celou dobu pojedeme vlastním vlakem, ve kterém budeme i spát. Máš tak dost času se skamarádit s ostatními i užít si výhledy do krajiny. Zatím nevíme, co nás potáhne, foto ilustrační :)
sarajevo express
Fajn lidi
Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu.
mostar stare mesto
Města
Dvěma nejhezčími městy v Bosně jsou Sarajevo a Mostar. V obou budeš mít dost času na průzkum pamětihodností i podniků.
hory bosna hercegovina
Hory
V Bosně je krásná příroda. A místy už v ní ani nejsou miny. Vydáme se na výlet do hor prohlédnout si zemi trochu z výšky. Kavárenští povaleči mohou zůstat den navíc ve městě.
urbex mostar
Urbex
Nedávná válka po sobě zanechala spoustu zajímavých polorozbořených budov. V Mostaru i Sarajevu ti dáme, tipy, kam vyrazit. Pozor, vstup jen na vlastní nebezpečí!
uzkokolejka
Úzkokolejka
Cestou se zastavíme u malebné úzkokolejky a projedeme se místním vláčkem. Kuk. Úzkokolejka není v ceně.
Jízdní řád
Termín: 22.–29. srpna 2021

Odjezd plánujeme na nedělní večer z Brna. Pro zájemce vypravujeme vlastní vlak už Prahy s odjezdem kolem poledne.

Níže najdeš rámcový program na jednotlivé dny. Je jen na tobě, čeho se budeš chtít účastnit. Každý den máme varianty pro městské typy, horalské nadšence i fandy cyklististiky. Většina pěších a cyklo výletů má navíc různé varianty obtížnosti.

Před odjezdem dostaneš podrobný program s mapami, trasami a tipy na konkrétní zajímavá místa.

Neděle

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek a sobota
Neděle
Jak, proč a pro koho
Výlet pořádá parta kamarádů ve svém volném čase. Rádi bychom s sebou měli lidi stejné krevní skupiny, abychom si ji všichni užili. Jak účastníci, tak organizátoři.

Pro koho akci pořádáme:
- Milé, společenské, pozitivní a aktivní lidi.
- Cestovatele, kteří zvládají jistou dávku cestovatelského punku.
- Lidi, kteří umějí na chvíli nebrat v potaz sociální postavení, tituly, majetek a vlastní důležitost. A kterým nevadí, když jim někdo tyká a mluví s nimi na rovinu.

Naopak bychom se chtěli vyhnout:

- Lidem, kteří  se chtějí jenom "vylejt" nebo neumějí být po dvou pivech stále milí.
- Kuřákům, kteří mají problém ve vlaku nekouřit a pár hodin počkat.
- Lidem, kteří nejsou ochotni přijmout jistou míru cestovatelského punku.
- Urážlivým, hádavým a negativním jedincům.
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém místě v lehátkovém nebo lůžkovém voze. Skupinky a páry budou samozřejmě společně v jednom kupé (pokud chtějí), pro samostatně cestující ženy budeme mít čistě dámská kupé.

STRAVOVÁNÍ

Do vlaku na cestu tam a zpět zařídíme jídlo. Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na obědy a večeře do restaurací. Bosenská kuchyně je levná a chutná.

PITNÁ VODA

Bude k zakoupení ve vlaku nebo v místních obchodech, napojíš se i z pramínků kolem trati a z vodovodů náhodných Bosňanů. Kohoutková voda je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. Většinu lidí bychom rádi umyli po cestě v řekách nebo na koupalištích. Budeme se snažit domluvit na několika místech sprchy (nádraží, kempy, hostely), ale možná budou za drobný poplatek kolem 1 eura.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, občanka nebo pas, batůžek na jednodenní výlety, toaletní papír, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

POČASÍ

Bosna je vedle Chorvatska, tak si představ, jak bývá v srpnu v Chorvatsku. A před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí :)

VSTUP DO BOSNY

Do Bosny můžeš vstoupit, pokud:
- Uběhlo 14 dní od 2. dávky očkování;
- Nebo jsi před méně než 180 dny prodělal covid;
- Nebo máš negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin (pro zájemce zařídíme testování v Brně před odjezdem).

PENÍZE

V Bosně se platí bosenskou konvertibilní markou navázanou na euro v kurzu 2 marky za euro. Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit, případně platit přímo eurem. Ne všude jde platit kartou.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví týden ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě zdarma bereme i klidné a společenské psy, pokud mají platná očkování a dokumenty potřebné pro cesty do zahraničí.

Fotogalerie

panorama sarajevo express
cajdzinica sarajevo expressurbex sniper tower mostar sarajevo expresszapad slunce sarajevo expresssarajevo expressmostar sarajevo expressbobova draha sarajevo expresslanovka sarajevo expressjezero sarajevo expressvlak sarajevo express

Foto: Honza Pobořil, Gabriela Véghová a Markéta Bartoníčková

Cena jízdenek

Ceny jsme se snažili stanovit tak, aby akce vycházela zhruba na nulu při plné obsazenosti, a odpovídají nákladům na jednotlivé typy vagónů.

Víme, je to trošku hazard. Kola dějin ale nejsou nakloněna cestování a my se to snažíme zvrátit. Budeme rádi, když najdeš trochu odvahy a pojedeš s námi. A ještě raději budeme, když nám pomůžeš sehnat nějaké další milé spolucestující :-)

DO KDY SE PŘIHLÁSIT
Čím dřív, tím líp, ideálně do konce července :-) My budeme vědět, kolik a jakých vagónů budeme potřebovat, a ty budeš mít jistotu, že na tebe zbyde lůžko nebo lehátko, které chceš. I lidi přihlášené v srpnu někam nacpeme, jen už to pravděpodobně budou spíš lehátka.

7 900 Kč

Lehátko v kupé pro 6

VYBRAT

11 900 Kč

Lehátko v kupé pro 4

VYPRODÁNO

12 900 Kč

Lůžko v kupé pro 3

VYBRAT

17 900 Kč

Lůžko v kupé pro 2

VYPRODÁNO
ROZDÍL MEZI LEHÁTKEM A LŮŽKEM
Lehátek
je v kupé 4 nebo 6, kupé mají prosklená dveře a nedají se zamknout.

Lůžka jsou v kupé 2 nebo 3 a jsou trochu širší než lehátka. Kupé je celé neprůhledné a zamykací (zamilovaným párům proto doporučujeme volit lůžkové kupé) a máš v něm vlastní umyvadlo.

Zajímá tě, jak přesně lehátková a lůžková kupé vypadají? Mrkni na stránku Naše vagóny, kde najdeš fotky.

CO JE V CENĚ
CO NENÍ V CENĚ
NADSTANDARDNÍ SLUŽBY
Časté dotazy

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není. Říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Chci si s partnerem/kamarádem/kamarádkou připlatit za kupé pro dva. Jsou ještě místa?
Ano, jsou, dokud je tu vidíš v nabídce. Konkrétní typy vagónů budeme do vlaku zařazovat až na základě zájmu účastníků, takže místa budou dle vašich přání.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Pokud by sis chtěl/a už předem najít třeba spolubydlící(ho) do kupé nebo parťáka na výlety, zkus napsat do diskuze u facebookové události. Pro samotné cestující ženy zařídíme čistě dámská kupé.

Chtěl/a bych jet s dětmi. Budou tam mít nějaké kamarády?
Nevíme, zatím žádné děti nemáme potvrzené, zkus se zeptat v diskuzi u facebookové události.

Pojeď s námi
Chceš jet s námi do Sarajeva? Akci pořádáme i v roce 2022. Stačí kliknout na tlačítko a dozvíš se více:
Pojeď s námi v roce 2022