Sarajevo Express 2022

Vydej se s námi 31. 7.–7. 8. 2022 na týdenní výlet do Bosny a Hercegoviny vlastním vlakem. Vyrazíme z Česka přes Maďarsko a Chorvatsko a dojedeme až na jih Hercegoviny.

Cestou navštívíme města Sarajevo a Mostar, prozkoumáme místní kulturu, vydáme se na celodenní výlet do hor v okolí Jablanice, podíváme se do protiatomového krytu a vykoupeme u vodopádů Kravica. Zájemcům za přiměřený příplatek naložíme kolo a dáme jim tipy na cyklovýlety.

Spát budeme v kupé ve vlaku, po cestě se zabavíme cestovatelskými přednáškami, promítáním filmů, vyprávěním o svých zážitcích z cest a čeká nás i kulesrdcervoucí koncert místní skupiny.

Pro koho je akce určená

Chceme mít na výpravě pohodové lidi, snílky a dobrodruhy, co neřeší kraviny. I když si rádi dáme nějaké to pivko, vždy se umíme slušně chovat a nechceme ve vlaku ožraly. Po předchozích zkušenostech je na našich akcích zakázaný tvrdý alkohol. Stejně tak se chceme vyhnout intenzivním sociopatům a lidem, co věci zbytečně hrotí.

Naopak vítáme lidi, co se nebojí trochy cestovatelského punku a nevadí jim, když se věci na poslední chvíli mění. Umění improvizace je ctností dobrodruha a tak či tak si výlet rozhodně užijeme!

Na co se můžeš těšit

vlak sarajevo express
Vlak
Pojedeme vlastním vlakem, kde budeme i spát. Máš tak prostor se skamarádit s ostatními i užít si výhledy do krajiny.
sarajevo express
Fajn lidi
Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky.
mostar stare mesto
Města
Dvěma nejhezčími městy v Bosně jsou Sarajevo a Mostar. V obou budeš mít dost času na průzkum pamětihodností i podniků.
hory bosna hercegovina
Hory
V Bosně je krásná příroda. A místy už v ní ani nejsou miny. Vydáme se na výlet do hor prohlédnout si zemi trochu z výšky. Kavárenští povaleči mohou zůstat den navíc ve městě.
urbex mostar
Urbex
Nedávná válka po sobě zanechala spoustu zajímavých polorozbořených budov. V Mostaru i Sarajevu ti dáme, tipy, kam vyrazit. Podíváme se i do Titova protiatomového krytu.
uzkokolejka
Úzkokolejka
Pro šotouše máme v plánu výlet k malebné úzkokolejce, kde se projedeme místním vláčkem. Mrkni na video s parní mašinkou.
Jízdní řád
Termín: 31. července – 7. srpna 2022

Odjezd plánujeme na nedělní odpoledne z Brna, čas i nádraží upřesníme.

Níže najdeš rámcový program na jednotlivé dny. Je jen na tobě, čeho se budeš chtít účastnit, můžeš se přidat na hromadné výlety nebo se zabavit na vlastní pěst. Máme připraveno dost zábavy pro městské typy i outdoorové nadšence.

Před odjezdem dostaneš podrobný program s mapami, trasami a tipy na konkrétní zajímavá místa.

Neděle

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek
Sobota
Neděle
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém místě v lehátkovém nebo lůžkovém voze.

Skupinky a páry budou společně v jednom kupé (pokud chtějí) a pro samostatně cestující ženy máme čistě dámská kupé.

JÍDLO A PITÍ

Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na jídlo do restaurací, bosenská kuchyně je levná a chutná. Ve vlaku ti uděláme ovesnou kaši k snídani.

Pitná voda bude k zakoupení i ve vlaku. Kohoutková voda v Bosně je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody a umyvadla s tekoucí vodou jsou ve vlaku v každém vagónu. Pokud voda dojde, dodáme barely s vodou a vlhčené ubrousky.

Sprchy ve vlaku nejsou. Umýt se můžeš po cestě v řekách, u vodopádů nebo na koupalištích. V Sarajevu je akvapark.

POČASÍ

Bosna je vedle Chorvatska, tak si představ, jak bývá v srpnu v Chorvatsku. A před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí :)

VSTUP DO BOSNY

Pro vstup do Bosny nepotřebuješ pas, stačí občanka. Veškerá opatření spojená s covidem byla zrušena, není potřeba očkování ani test.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví týden ve vlaku, kde je trochu hlučněji. Po domluvě zdarma bereme i klidné a společenské psy, pokud mají platné dokumenty pro cestu do zahraničí.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, občanka nebo pas, batůžek na jednodenní výlety, čelovka, power banka (ve vlaku je elektřina hodně omezená), kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

PENÍZE

V Bosně se platí bosenskou konvertibilní markou navázanou na euro v kurzu 2 marky za euro.

Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit. Ne všude jde platit kartou.

VOLÁNÍ A DATA

V Bosně neplatí EU roaming a volání i data jsou dost drahé. Doporučujeme na místě koupit předplacenou SIM kartu pro turisty, cena začíná na 20 markách. Více zde.

Fotogalerie

panorama sarajevo express
cajdzinica sarajevo expressurbex sniper tower mostar sarajevo expresszapad slunce sarajevo expresssarajevo expressmostar sarajevo expressbobova draha sarajevo expresslanovka sarajevo expressjezero sarajevo expressvlak sarajevo express

Foto: Honza Pobořil, Gabriela Véghová a Markéta Bartoníčková

Cena jízdenek

7 900 Kč

Lehátko v kupé pro 6

11 900 Kč

Lehátko v kupé pro 4

12 900 Kč

Lůžko v kupé pro 3

43 450 Kč

Celé lehátkové kupé pro 6

34 800 Kč

Celé lůžkové kupé pro 3

Slevy pro děti nebo důchodce?

Mrzí nás to, ale momentálně nemůžeme dávat slevy dětem, studentům ani důchodcům. Na naše vlaky nedostáváme žádné dotace, a je tak pro nás stejný náklad, ať na lehátku spí dítě nebo dospělý. Chápeme, že pro rodiny může být celkové jízdné značný náklad, proto se snažíme vyjít vstříc aspoň slevou za celé kupé.

Pokud máš opravdu malé děti a jsi si jistý/á, že se na jedno lůžkou vejdou dvě, necháme to na tvém uvážení. V takovém případě tě ale prosíme, ať si rezervuješ celé kupé jen pro sebe. Větší počet lidí v kupé, než je určený počet lehátek nebo lůžek, už by byl nekomfortní pro ostatní pasažéry.

Kup si se slevou celé kupé

Rezervuj si celé lůžkové nebo lehátkové kupé a vezmi si do něj tolik lidí, kolik chceš. Pochopitelně ale maximálně tolik, kolik je v něm postelí.

Rozdíl mezi lehátkem a lůžkem

Lehátek je v kupé 4 nebo 6, kupé mají prosklená dveře a nedají se zamknout.

Lůžka jsou v kupé 3 a jsou trochu širší než lehátka. Kupé je celé neprůhledné a zamykací, zamilovaným párům proto doporučujeme volit lůžkové kupé.

Zajímá tě, jak přesně lehátková a lůžková kupé vypadají? Mrkni na stránku Naše vagóny, kde najdeš fotky.

Co je v ceně

Co není v ceně

Časté dotazy

Máte ještě místo?
Dokud funguje formulář níže, tak ano.

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není. Říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Pro samotné cestující ženy zařídíme čistě dámská kupé.

Jak je to ve vlaku s elektřinou?
Budeme upřímní – nic moc. Ve spacích vozech zásuvky nejsou, telefon si můžeš nabít v koncertním vagónu, ale pouze za jízdy a to ještě jen občas. Doporučujeme vzít si power banku a nabíjet v restauracích.

Pojeď s námi
Do Bosny a Hercegoviny jedeme i v roce 2023, informace a přihlašovací formulář najdeš tady.