Sarajevo Express

3.–10. srpna 2024

Prozkoumej města a místa poznamenaná válkou, divokou přírodu a polozapomenuté urbexy. Sarajevo Express tě pohltí svou atmosférou. V Sarajevu sice strávíme nejvíc času, ale čeká tě toho mnohem víc. Dojedeme na jih Hercegoviny, kde postupně prozkoumáš Sarajevo, Mostar a spoustu zajímavostí z okolí. Užiješ si historická místa ve městech i mimo ně, koupačky u vodopádů Kravica, moře, výlety do hor v okolí Jablanice, funění do kopců a vůbec vše, co tahle divoká země nabízí.

Vydej se s námi 3.–10. srpna na cestu a prozkoumej s námi místní kulturu, lidi, přírodu a kuchyni. Spát budeme v kupé ve vlaku, po cestě se zabavíme cestovatelskými přednáškami, promítáním filmů, vyprávěním o svých zážitcích z cest a čeká nás i kulesrdcervoucí koncert místní skupiny.

jedu s vámi

Jedeš poprvé? Přečti si, co od cesty můžeš čekat.

Na co se můžeš těšit

vlak sarajevo express
Cesta vlakem
Na týden se tvým novým domovem stane vlak. Můžeš v něm odpočívat, spát, účastnit se programu, filozofovat nad pivem či vínem – cokoliv budeš mít na srdci nebo na jazyku (krom tvrdého). A mezitím tě vlak teleportuje na zajímavá místa.
mostar stare mesto
Města
Dvěma nejhezčími městy v Bosně jsou Sarajevo a Mostar. V obou budeš mít dost času na průzkum památek i podniků. Kromě toho se zastavíme v menších městech jako Konjic nebo Banja Luka.
hory bosna hercegovina
Hory
V Bosně je krásná příroda. A místy už v ní ani nejsou miny. Vydáme se na výlet do hor prohlédnout si zemi trochu z výšky. Kavárenští povaleči mohou zůstat den navíc ve městě a sportovní nadšenci se zase projedou na raftech.
urbex mostar
Urbex
Nedávná válka po sobě zanechala spoustu zajímavých polorozbořených budov. V Mostaru i Sarajevu ti dáme, tipy, kam vyrazit. Podíváme se i do Titova protiatomového krytu v Konjici.

Podívej se na video z loňska

© Jiří Dobrý
Jízdní řád
Jedeme 3.–10. srpna 2024, odjezd plánujeme na sobotní odpoledne z Prahy nebo Brna, čas i nástupní stanice včas upřesníme.

Později tu najdeš rámcový program na jednotlivé dny. Je jen na tobě, čeho se budeš chtít účastnit, můžeš se přidat na hromadné výlety nebo prozkoumávat na vlastní pěst. Máme připraveno dost zábavy pro městské typy i outdoorové nadšence. Program se může ještě měnit podle aktuální situace na bosenské železnici – nicméně trochu punku ještě nikomu neublížilo.

Podrobný program s konkrétními tipy na zajímavá místa, mapami, trasami a vůbec vším, co by se ti mohlo hodit, dostaneš před odjezdem.
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém místě v lehátkovém nebo lůžkovém voze.

Skupinky a páry budou společně v jednom kupé (pokud chtějí) a pro samostatně cestující ženy máme čistě dámská kupé.

JÍDLO A PITÍ

Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na jídlo do restaurací, bosenská kuchyně je levná a chutná. Ve vlaku ti uděláme snídani.

Pitná voda bude k zakoupení i ve vlaku. Kohoutková voda v Bosně je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody a umyvadla s tekoucí vodou jsou ve vlaku v každém vagónu. Pokud voda dojde, dodáme barely s vodou a vlhčené ubrousky.

Sprchy ve vlaku nejsou. Umýt se můžeš po cestě v řekách, u vodopádů nebo na koupalištích. V Sarajevu je akvapark.

POČASÍ

Bosna je vedle Chorvatska, tak si představ, jak bývá v červenci v Chorvatsku. A před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí. :)

VSTUP DO BOSNY

Pro vstup do Bosny nepotřebuješ pas, stačí občanka. Veškerá opatření spojená s covidem byla zrušena, není potřeba očkování ani test.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví týden ve vlaku, kde je trochu hlučněji. Po domluvě zdarma bereme i klidné a společenské psy, pokud mají platné dokumenty pro cestu do zahraničí.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, občanka nebo pas, batůžek na jednodenní výlety, čelovka, power banka (ve vlaku je elektřina hodně omezená), kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

PENÍZE

V Bosně se platí bosenskou konvertibilní markou navázanou na euro v kurzu 2 marky za euro.

Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit. Ne všude jde platit kartou.

VOLÁNÍ A DATA

V Bosně neplatí EU roaming a volání i data jsou dost drahé. Doporučujeme na místě koupit předplacenou SIM kartu pro turisty, cena začíná na 20 markách. Pokud tvůj telefon podporuje eSIM, přes aplikaci Airalo si pořídíš datovou SIM od 4,5 USD.

Fotogalerie

Kliknutím na fotku se ti otevře celá galerie. Ještě víc fotek najdeš v albu na Facebooku.

mostar bosna a hercegovina vlakfest
Časté dotazy

Máte ještě místo? Do kdy se mám přihlásit?
Dokud funguje formulář níže, tak místo máme. Čím dřív se ale přihlásíš, tím lépe pro nás, abychom věděli, s kolika lidmi počítat, i pro tebe, protože budeš mít jistotu, že na tebe zbude místo dle výběru.

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není. Říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Pro zájemce máme kupé pro jednotlivce a dámská kupé.

Zajímají tě zkušenosti předchozích účastníků? Mrkni na stránku Reference.

Máte nějaké slevy pro děti nebo důchodce?
Pro děti a studenty do 26 let nabízíme zlevněnou jízdenku do 6lehátkového kupé. Pro jiný typ kupé ani pro důchodce žádné slevy bohužel nemáme, protože na naše vlaky nedostáváme dotace a je pro nás stejný náklad, ať na lehátku spí dítě nebo dospělý.

Pokud máš opravdu malé děti a jsi si jistý/á, že se na jedno lůžkou vejdou dvě, necháme to na tvém uvážení. V takovém případě tě ale prosíme, ať si rezervuješ celé kupé jen pro sebe. Větší počet lidí v kupé, než je určený počet lehátek nebo lůžek, už by byl nekomfortní pro ostatní pasažéry.

Jak je to ve vlaku s elektřinou?
Budeme upřímní – nic moc. Ve spacích vozech zásuvky nejsou, telefon si můžeš nabít v koncertním vagónu, ale pouze za jízdy a to ještě jen občas. Doporučujeme vzít si power banku a nabíjet v restauracích.

Cena jízdenek

7 400 Kč

Lehátko v kupé pro 6 pro studenty

8 400 Kč

Lehátko v kupé pro 6

12 600 Kč

Lehátko v kupé pro 4

13 800 Kč

Lůžko v kupé pro 3

46 200 Kč

Celé lehátkové kupé pro 6

37 000 Kč

Celé lůžkové kupé pro 3

Info k jízdence

Co je v ceně

Co není v ceně

Pojeď s námi!
Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Při platbě kartou po tobě budeme chtít zaplatit hned, u platby převodem je splatnost 10 dní od objednávky. Pokud nám do té doby nedorazí na účet platba se správným variabilním symbolem, vyhrazujeme si právo tvoji jízdenku bez upozornění stornovat a nabídnout místo dalším zájemcům.

Pokud by sis svoji účast rozmyslel/a více než 30 dní před odjezdem, napiš na email info@vlakfest.cz, vrátíme ti celou částku. Později už žádné peníze nevracíme, ale můžeš zkusit jízdenku přeprodat někomu dalšímu.

Garantujeme, že na akci určitě pojedeme a nebudeme ji rušit.Po zaplacení ti přijde potvrzovací e-mail. Kdyby nedorazil, mrkni napřed do složek Spam a Hromadné a pak nám napiš na info@vlakfest.cz.