Silvestr Express 2019

silvestr express vlakfest

Rychlík Praha - Tiraspol - Černobyl!

vlak ziwell express
Vlak
Staré sovětské vlaky mají neopakovatelné kouzlo a loni jsme si ověřili, že jsou jedním z nejlepších míst, kde se dá slavit Silvestr. Pronajmeme si tři vagóny v ukrajinském vlaku a poslední noc v roce strávíme zpěvem, hraním na kytaru, pivem a drncáním přes výhybky mezi Kyjevem a Užhorodem. Na Ukrajinu rovněž dojedeme vlastní soupravou a Albert bude dělat stevardku.
sarajevo express
Města
Po cestě se zastavíme ve Lvově a Kyjevě, kde si na své přijdou milovníci tradiční ukrajinské kuchyně, urbexu i hipsterských podniků. Zvlášť Lvov je rájem pro gastroturistiku, takže začněte trénovat žaludek. Připravujeme pro vás hry, díky kterým navštívíte to nejzajímavější, co obě lokality nabízejí. Nebojte, nebudou tak drsné jako loni.
mostar stare mesto
Hory
Vydáme se prozkoumat krásy zakarpatských kopců v okolí vesnice Koločava, rodiště proslulého Nikoly Šuhaje loupežníka. Popijeme s místními domácí samohonku a zavzpomínáme na společnou historii. Doporučujeme vzít si dobré boty.
hory bosna hercegovina
Černobyl
Černobyl je důležité místo naší výpravy, ale nejsme rozmazlení zápaďáci, kteří si z místa tragédie udělají lunapark. Chceme Černobyl navštívit s pokorou jako místo, které varuje před tím, co se stane, když se vybírají lidé podle politické příslušnosti, nikoliv podle odbornosti.Abychom si odnesli zážitky i poučení.
urbex mostar
Oděsa
Oděsa je takové ukrajinské Miami, jen ty pláže si v prosinci moc neužijeme. Bydlí tu spousta Rusů, kteří nechtějí žít v Rusku. Kromě kostelů a pláží sem návštěvníky lákají Potěmkinovy schody (zdají se mnohem větší, než ve skutečnosti jsou) a dům s jednou stěnou. Zkrátka takové malé Rusko na Ukrajině. A je to odsud kousek do Podněstří.
uzkokolejka
Tiraspol
Hlavní město mezinárodně neuznávané Podněsterské moldavské republiky, která se vyznačuje tím, že neuznává rozpad sovětského svazu, nechala si jeho vlajku (pouze přibyl zelený proužek) a má jen 2 funkční továrny. Jedna vyrábí výborný koňak a druhá je jaderná elektrárna. Podněstří je pro Ukrajince to, co Ukrajina pro nás. Jeho návštěva bude zážitek plný absurdit. Nikdo netvrdí, že bude pozitivní, ale silný rozhodně.
O akci
Jako každý rok, i letos vyrážíme na Silvestra východním směrem. Po premiérové loňské akci, kdy jsme do Kyjeva dovezli desítky lidí, jsme letos vychytali všechny mouchy, nechali to nejlepší z loňského programu a přidali aktivity navíc, aby výlet bavil i účastníky předchozích akcí.

Chceme si prohlédnout krásy Ukrajiny od zasněžených Karpat přes kouzlo měst až po hrůzu Černobylu. Chceme si zazpívat s místními u dobré vodky i obdivovat zamrzlá jezera. A hlavně chceme strávit silvestrovskou noc ve vlastním vagóně. Povídáním, popíjením a hrou na kytaru. Ale za jízdy, jinak se to nepočítá!

Nechceme však trávit celý týden ve velké skupině, proto je program postavený tak, abychom se rozdělili na menší celky a vybrali si pár lidí, kteří nám sednou nejvíce. Ale vždy se zase společně potkáme.

Do programu jsou proto zařazeny nejen túry, ale i koncerty a hry, které mají přinést interakci s místními a ukázat ti neotřelá místa.
Podívej se na video
Program
Pátek 27. 12. Cesta Praha-Košice
V noci z 26. na 27. vyrazíme směr Ukrajina (Praha, Olomouc, Ostrava).

Sobota 28. 12. + Neděle 29. 12. Karpaty / Lvov / Oděsa a Tiraspol​​
Rozdělíme se do skupinek podle zájmů, někdo půjde prozkoumat divoké Podněstří, jiný obdivovat krásu Lvova a ostatní vyrazí na čerstvý vzduch do Karpat.​

Karpaty: Kromě prozkoumání kraje Nikoly Šuhaje jsme si připravili kurz přežití, saunu, kurz pálení vodky a pár výletů do okolí.

Oděsa (+Tiraspol): Tiraspol je jedním z nejlákavějších míst téhle výpravy. Co je Ukrajina pro nás, to je pro Ukrajince Podněstří. Rozhodně je nutné se připravit na dávku absurdit.

Lvov: Nejpohodovější varianta. Krásné historické město, kurz vaření boršče, výprava do podzemí, bunkru Banderovců, nebo bar, ve kterém servírka mlátí hosty.​

Pondělí 30. 12. Černobyl
Prohlídka Černobylské Zóny, město Pripjať, radar Duga, rozestavěné chladicí věže. Kdo nemá zájem o výlet do Černobylu, stráví den navíc v Kyjevě.
Každopádně na večer připravíme v Kyjevě koncert ukrajinské skupiny.

Úterý 31. 12. Kyjev
Prohlídka města a urbexová hra. Následuje silvestrovský večer - párty ve vagóně jedoucím směrem domů.

Středa 1. 1. Cesta domů
Ráno dojezd do Užhorodu, střízlivění a přestup na autobus / vlak domů.
S kůží na trh aneb Jak a proč to celé vzniklo
Nejsem fanda melancholického vzpomínání. Ale abych ti objasnil pozadí této silvestrovské akce, nevyhnu se pár vzpomínkám.

V roce 2010 jsem zakládal Expedition Club a v roce 2015 Expediční Klubovnu. Zažili jsme spoustu bláznivých i seriózních cest a byla to paráda. Jenže životní priority se mění a po čtrnácti letech cestování jsem raději změnil obor, sedím za počítačem a píšu krutě seriózní věci. Expedition Club převzal Martin, Klubovnu Krištof s Verčou.​

Ale každá serióznost se neblaze podepisuje na duši člověka a moje duše potřebuje občas léčbu. Jedno z osvědčených antiseriotik je Silvestr v postsovětském prostoru a dělání věcí, které doma úplně nejdou. Například si pronajmout vagón nebo si prohlédnout místo, kde se mělo řídit odpalování jaderných střel. A taky si dát s místními v páté cenové fajn vodku se sušenou rybou. To je to, co mě vážně baví.

Posledních 10 let jsem trávil Silvestr na Ukrajině, v Bělorusku nebo Rusku a opravdu nemohu jinak, než v tom pokračovat a ukazovat krásy těchto míst dalším lidem.

Doufám, že se na Silvestra uvidíme :)​

Albert Fikáček
karpaty silvestr express vlakfest
Praktické informace
UBYTOVÁNÍ
V Kyjevě a v Černobylu spíme v hostelu a v Koločavě na chatě. Několik nocí strávíme ve vlaku, kde jsou lůžkoviny, ale pokud nejsi fanda kousavých dek, vezmi si spacák. (A i když je máš rád/a, tak si jej pro jistotu vezmi, člověk nikdy neví.)

STRAVA A PITNÝ REŽIM
Jídlo si po cestě řeší každý sám. Na Ukrajině je levně a připravíme pro tebe mapu s tipy na podniky, kam se jít najíst ve Lvově i v Kyjevě. Pitná voda teče z každého kohoutku a ve vlaku je k dispozici zadarmo horká voda, ideální na instantní polévky a čaje. Vlastní alkohol z Česka vozit netřeba, ukrajinská vodka je lepší. Doporučujeme značky Kozacka rada nebo Nemiroff.

(NE)PRAVIDELNÁ OSOBNÍ HYGIENA
Na hostelech je klasická sprcha a prý poteče i voda. Při troše štěstí bude i teplá. Ve vlacích sprchy nejsou, musíš danou noc vždy přežít za pomoci vlhčených ubrousků nebo umyvadla. Neboj, všichni spolucestující na tom budou stejně.

TEPLOTNÍ A POVĚTRNOSTNÍ PODMÍNKY
Bude prosinec, takže radši počítej s tím, že bude zima. Hlavně v Karpatech. Ale tam se snadno zahřeješ rychlou chůzí do kopce. Ve městech bývá obecně o něco chladněji než v zimě v Česku, ale zase nikdy nejsi daleko od svařáku nebo krčmy. A ve vlaku naopak bývá teplo až moc, takže na noc doporučujeme hezké spodní prádlo.

Co na akci říkají účastníci

vlak ziwell express
Josef Prokeš
"Vždycky jsem se chtěl podívat do Černobylu, takže když se naskytla příležitost jet tam vlakem a navíc s Albertem, neváhal jsem. Cesta vlakem byla jedna z nejlepších částí - spousta srandy, zpěvu i ukrajinské vodky zapůsobila i na místní průvodčí a cestující, kteří se k nám postupem cesty přidávali. Organizace byla na jedničku a určitě bych jel znova."
sarajevo express
Krištof Janeček
"Výjezd na Ukrajinu a do Černobylu byl skvělý. Mám z něj spoustu zážitků - hledali jsme zemljanku v karpatských horách, pařili ve vlastním vagonu a spali přímo v černobylské zóně. Získal jsem tam i spoustu nových kamarádů a potkal svoji úžasnou holku Verču. Akce s Albertem můžu vřele doporučit všem, které nebaví jet někam nudně s cestovkou, ale hledají něco zajímavějšího."
mostar stare mesto
Veronika Pourová
"Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"
Cena jízdenek

5 800 Kč

Pro studentíky

Potvrzení o studiu s sebou

7 200 Kč

Pro životem protřelé

V ceně je doprava na Ukrajinu, na Ukrajině i z Ukrajiny, ubytování, pořádání her a programu, pronájem vagónů na silvestrovskou noc a další.

V ceně není jídlo, pití, pojištění.

Zvlášť se platí:
Po odeslání přihlášky tě poprosíme o zaplacení zálohy ve výši 50 % ze základní ceny. Zbytek doplatíš před odjezdem.