Silvestr Express 2021: ukrajinská edice

Letošní Silvestr jsme měli trávit v Rumunsku, ale znáš to, VlakFest míní a covid mění. Proticovidová opatření se zpřísňují a odvážlivců, co i tak chtěli jet, bylo na vlastní vlak málo a stále jich ubývalo.

Museli jsme přikročit k razatnímu zásahu a přehodit vyhybku směrem Ukrajina, kde se dají jednoduše organizovat "jednovagónové" akce. Aby byl program zajímavý i pro ty, co už tam s námi byli, přidali jsme nová místa i aktivity, co tam budeme dělat.

Na co se tedy můžeš těšit? Máme pro tebe tři varianty programu: horskou v Karpatech se zkušeným horalem, městsky-urbexovou nebo bláznivě šotoušskou s Albertem.

Všechni tři malé skupinky se potkají v Kyjevě a vypraví se na silvestrovskou noc v půjčeném vagónku od ukrajinských drah. Kdo bude chtít, stihne ještě před tím výlet do Černobylu.

HORSKÁ VARIANTA
Začínáme tradičně v zasněžených Karpatech, ale tentokrát na hřebeni poloniny Svidovec, kde si užiješ dva dny chození po kopcích pod vedením Kuby Vengláře. Pak se přesuneš do Lvova a na závěr tě čeká návštěva Kyjeva nebo Žytomyru a muzea kosmonautiky. Kdo touží uronit slzu, může vyměnit den v Kyjevu za Černobyl. Poté se spolu vydáme na silvestrovskou železniční noc.

VYPRODÁNO!
MĚSTSKY-URBEXOVÁ VARIANTA
Vynecháš hory a pojedeš rovnou do Lvova, kde budeš mít dva dny a možnost jet na celodenní výlet k Tarakanivské pevnosti a hradu Pidhirtsi. Pak se přesuneš do Kyjeva, odkud si pro změnu můžeš udělat výlet do Žytomyru. I v téhle variantě můžeš vyměnit jeden den v Kyjevě za Černobyl a pak následuje společná silvestrovská cesta ku slovenské hranici.

VYPRODÁNO! DIVOKÁ VARIANTA DALEKO NA VÝCHOD S ALBERTEM
Pokud jsi velký fanda vlaků nebo se nebojíš dlouhé cesty vlakem, vydej se spolu s Albertem až do přístavního města Mariupol u Azovského moře, dokud je ještě ukrajinské. Zatím tam jsou přihlášeni především chlapci a usilujeme o genderovou vyrovnanost :-)

VLAKOVÉ PŘESUNY
Malebné ukrajinské vlaky tentokrát využijeme především pro noční přejezdy, ať máme co nejvíc času na místě a můžeme si každý den užívat nové dobrodružství. Spát budeme v zavřených lehátkových kupé po čtyřech a v otevřených plackartech (mrkni na fotky, jak takový vagón vypadá).

Neboj se, že bys trávil/a příliš času ve velké skupině. Od nás budeš mít zajištěnou dopravu, nocleh a tipy, kde co dělat. Pak už záleží na tobě, jak moc se budeš družit s ostatními, nebo si program každý den uděláš podle svého.

Z ukrajinských hranic domů velmi pravděpodobně pojedeme speciálním nočním vlakem VlakFestu s lokomotivou od Arrivy.

Důležité upozornění

Uvědomujeme si nevyzpytatelnost čínské chřipky i to, že se cestovní podmínky můžou ze dne na den měnit. Pokud nejsi očkovaný/á, potřebuješ pro vstup na Ukrajinu PCR test a zároveň jít na další test do 3 dnů po příjezdu. Pro vstup do podniků rovněž potřebuješ očkování nebo PCR test ne starší než 72 hodin.

Pro koho je akce určená

Chceme mít na výpravě pohodové lidi, snílky a dobrodruhy, co neřeší kraviny. I když milujeme ukrajinskou vodku a nevadí nám, když teče proudem, vždy se umíme slušně chovat a nechceme ve vlaku ožraly. Stejně tak se chceme vyhnout intenzivním sociopatům a lidem, co věci zbytečně hrotí.

Naopak vítáme lidi, co se nebojí trochy cestovatelského punku a nevadí jim, když se věci na poslední chvíli mění. Umění improvizace je cností dobrodruha a tak či tak si výlet rozhodně užijeme!

Rychlík Česko–Ukrajina

vlak silvestr ukrajina vlakfest
Vlak
Staré sovětské vlaky mají neopakovatelné kouzlo a my si v nich pronajmeme celý vagón. Vlaky využijeme hlavně na noční přejezdy a ve vlaku budeme všichni společně trávit i silvestrovskou noc.
hory svidovec silvestr ukrajina vlakfest
Hory
Vydáme se prozkoumat krásy zakarpatských kopců poloniny Svidovec. Čekají tě dva dny na hřebenech, popijeme s místními domácí samohonku a zavzpomínáme na společnou historii.
lvov silvestr ukrajina vlakfest
Města
Po cestě se zastavíme ve Lvově, Žytomyru a Kyjevě, kde si na své přijdou milovníci ukrajinské kuchyně, urbexu i hipsterských podniků. Můžeš vyrazit i do strašidelného hradu nebo muzea kosmonautiky.
cernobyl silvestr ukrajina vlakfest
Černobyl
Nejsme rozmazlení zápaďáci, kteří si z místa tragédie udělají lunapark. Chceme Černobyl navštívit s pokorou jako místo, které varuje před tím, co se stane, když se vybírají lidé podle politické příslušnosti a ne podle odbornosti.
Program

Můžeš si vybrat ze 3 variant programu:
1. Horský, kdy máš dva dny v Karpatech a dva dny ve městech, kde si zvolíš mezi Kyjevem, Žytomyrem a Černobylem.

2. Městsko-urbexový, kdy máš čtyři dny ve městech, takže stihneš Žytomyr nebo Kyjev i Černobyl.

3. Bláznivě cestovatelská varianta, hóódně dlouhé popíjení ve vlaku až do Mariupolu, nakonec Kyjev a popřípadě Černobyl.

Pondělí 27. prosince

Úterý 28. prosince

Středa 29. prosince

Čtvrtek 30. prosince

Pátek 31. prosince

Sobota 1. ledna

Neděle 2. ledna

Praktické informace

Ubytování a strava

V Karpatech spíme na chatě a ve Lvově a Kyjevě v hostelu. Několik nocí strávíme v ukrajinských vlacích.

Jídlo si po cestě řeší každý sám. Na Ukrajině je levně a připravíme pro tebe tipy, kam se jít najíst. Pitná voda teče z každého kohoutku a ve vlaku je k dispozici zadarmo horká voda, ideální na instantní polévky a čaje.

Co s sebou

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí spacák, pas, hudební nástroj, toaletní papír, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo. Pokud to není nutné, neber s sebou domácí zvířata.

Na Ukrajině se platí hřivnou, buď si ji vyměň už v Česku, případně si vezmi eura, která vyměníš na místě. Ne všude jde platit kartou!

(Ne)pravidelná osobní hygiena

Na hostelech je klasická sprcha a prý poteče i voda. Při troše štěstí bude i teplá.

Ve vlacích sprchy nejsou, musíš danou noc vždy přežít za pomoci vlhčených ubrousků nebo umyvadla. Neboj, všichni spolucestující na tom budou stejně.

Teplotní a povětrnostní podmínky

Bude prosinec, takže počítej s tím, že bude zima. Hlavně v Karpatech. Ale tam se zahřeješ rychlou chůzí do kopce.

Ve městech bývá obecně o něco chladněji než v zimě v Česku, ale zase nikdy nejsi daleko od svařáku nebo krčmy.

Ve vlaku naopak bývá teplo až moc, takže na noc doporučujeme hezké spodní prádlo.

Cestovní pas

Pro vstup na Ukrajinu potřebuješ cestovní pas.

Pokud chceš jet do Černobylu, budeme po tobě chtít číslo pasu dopředu, protože po nás ho zase chce ukrajinská agentura.

Víza na Ukrajinu potřebná nejsou.

Covidová situace

Pokud nejsi očkovaný/á, potřebuješ pro vstup na Ukrajinu negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo mít prodělaný covid. Neočkovaní si musí udělat druhý test do 72 hodin od příjezdu.

Kromě toho potřebuješ cestovní pojištění, které pokrývá případné léčebné výlohy spojené s covidem. Zřídíš si ho tady zhruba za 200 Kč.

Potvrzení o očkování nebo test potřebuješ i pro vstup do podniků.

Co na naše akce říkají účastníci

josef prokes vlakfest
Josef Prokeš
„Vždycky jsem se chtěl podívat do Černobylu, takže když se naskytla příležitost jet tam vlakem a navíc s Albertem, neváhal jsem. Cesta vlakem byla jedna z nejlepších částí - spousta srandy, zpěvu i ukrajinské vodky zapůsobila i na místní průvodčí a cestující, kteří se k nám postupem cesty přidávali. Organizace byla na jedničku a určitě bych jel znova."
dominik dukovsky vlakfest
Dominik Dukovský
„Moje první vlaková akce ŽiWELL Express byla parádní, vzniklo tolik kamarádských pout, zpřetrhalo tolik kytarových strun, že nejenže na ni dodnes rád vzpomínám, ale zúčastnil jsem se i dalších, kupříkladu Silvestru na Ukrajině a Sarajevo Expressu. Na každé akci vzniká nové dobrodružství, něco, co zkrátka neomrzí a co vás vždy zahřeje na duši, když si třeba po nějaké době prohlížíte fotky z dané akce."
marketa machova vlakfest
Markéta Machová
„S VlakFestem jsem se poprvé potkala na tuzemské alternativě Sarajevo expressu. Na akci jsem tehdy vyrazila sama a natolik jsem si ji i s novými lidmi zamilovala, že jsem od té doby byla na několika dalších (ŽiWELL Express, Silvestr Express, Vlak do neznáma, ….) a určitě pojedu znovu! Jedná se vždy o jedinečnou jízdu – pohodová atmosféra, zpěv, spaní ve vlaku, sauna, spousta nových zážitků a kamarádů."
Cena jízdenek

Na rozdíl od akcí, kam jezdíme vlastním vlakem a u kterých neseme větší riziko, při tomto výletu neriskujeme celou kůži, ale jen část :) Cenu jsme proto stanovili tak, aby rozumně pokryla naše náklady i při nižším počtu účastníků.

6 900 Kč

Pro studenty, děti a mládež do 18 let

7 900 Kč

Pro životem protřelé dospěláky
CO JE V CENĚ
V CENĚ NENÍ