ŽiWELL Express 2021

ziwell express 2021 vlakfest

3. ročník hudebně-cestovatelského festivalu má předběžné datum 3.–6. července 2021. Využijeme prodlouženého víkendu, aby sis nemusel/a brát dovolenou. Trasu, místa večerních koncertů a noclehů i program začínáme postupně zveřejňovat.

Naše představa dokonalého víkendu je dojet po staré trati na louku, s příjemnými lidmi si dát pivo, poslechnout si o jejich cestách a při kytaře usínat pod hvězdnou oblohou.

Čekají tě 4 dny ve vlaku, během kterých ujedeme přes 1 200 kilometrů a poslechneme si 10 cestovatelských přednášek a 9 hudebních vystoupení. K tomu si připočti nekonečně hudebních jammů a zábavy v režii účastníků.

Na co se můžeš těšit

vlak ziwell express

Vlak

Každý den nás čeká 7 hodin jízdy vlakem, koncerty, hudební jammy, povídání a koupačky. Projedeme Moravu i Slezsko a dojedeme až na Slovensko.

cestovatele ziwell express

Cestovatelé

Hudba a pivo jsou důležité, ale bez skvělých cestovatelských přednášek by to nebylo ono. Patrona nám dělá Ládík Zibura a cestovatelů od kosti tu potkáte spoustu.

hudba ziwell express

Hudba

Festival provází hudba známých i méně známých umělců, kteří hrají ve vlaku i večer na louce. Místo se najde i pro ty, kteří chtějí hudbu tvořit a jammovat s ostatními. Vezmi s sebou kytaru, ukulele, flétnu i zpěvníky.

fajn lidi ziwell express

Fajn lidi

Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu.

Cestovatelské přednášky

jana a dan urbanovi ziwell express

Jana a Dan Urbanovi

Velká cesta kilem za Čingischánem

Urbanovi vyrazili škodou 100 z roku 1969 přes Pamír do Mongolska a nakonec do Prahy na Václavák. Projeli vyprahlou stepí ve 40stupňových vedrech, topili se v bahně, zapadali sněhem a málem zmrzli, vydrápali se do víc než 4 600 metrů a jeli tam, kam si troufnou jen velká terénní auta. Okradli je, pomohli jim. Několikrát byli na pokraji konce, ale nakonec vyřešili všechny problémy a podařilo se jim ve zdraví vrátit domů.

tony danilov žiwell express

Tony Danilov

Travel stand-up: Cysta kolem světa

Se zvednutým palcem do Teheránu. Promáchaný povodněmi v gruzínských horách. Bez dechu až na vrchol íránského Damávandu (5610 m n. m.). S kalašnikovy ozbrojenou vojenskou eskortou napříč pákistánským Balúčistánem. Zastavený čínskými paragrafy. Ohromen japonským bizárem i kanadským kultem trávy. Sám. Kolem světa. A s gramatickou chybou v názvu

pavel svoboda nepal žiwell express

Pavel Svoboda

Nepál (46 dnů na treku)

Sedmiměsíční dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Jaké to je vyrazit pěšky na 46 dnů dlouhý trek v Himálajích? Je to příběh o lidské svobodě v drsných velehorách i o desítkách setkání s přátelskými Nepálci. Majestátné velehory, osmitisícovky, neturistické vesnice, návštěvy škol i slavností, příchod tuhé himálajské zimy. Lidé jezdí do Nepálu kvůli horám a vrací se kvůli lidem. Je to láska na celý život.

pavel svoboda gruzie a armenie  žiwell express

Pavel Svoboda

Gruzie a Arménie

Vítejte v kraji divokých tradic a dobrosrdečných obyvatel. Vydáme se k zaledněným horám mystické Svanetie se středověkou atmosférou kamenných vesnic. Obětuje se ovce, koza i býk, víno i pálenka čača teče proudem. Stopem i pěšky půjdeme vstříc přátelské družbě a dechberoucím arménským klášterům. Vodka, šašliky i málo známé termální prameny. Cesta plná přátelství, neočekávaných chvil a postsovětské nostalgie.

sasa ryvolova zlate vabeni yukonu  žiwell express

Saša Ryvolová

Zlaté vábení Yukonu

Na lodi, stopem i pěšky se vydáme po stopách zlaté horečky na Klondiku a Aljašce. Užijeme si originální atmosféru městečka Dawson City, budeme pádlovat po řekách Teslin i Yukon a tábořit na jejich březích. Podnikneme proslulý trek přes Chillkoot Pass, kudy stoupali před více než sto lety tisíce prospektorů s vidinou zlatého kovu. Budeme se setkávat s losy, jeleny karibu a medvědy v aljašských národních parcích.

matous vins severni thajsko  žiwell express

Matouš Vinš

Severní Thajsko – liduprázdné krásné hory, vodopády, džungle i domorodé vesnice

Severem Thajska se táhnou nádherné hory a možností k objevování je nekonečně mnoho. Jen národních parků je tam přes dvacet – a každý je jiný. Přidejte k nim vodopády, civilizací nedotčené vesničky, džungli, chrámy, skvělé lidi i jídlo. V Thajsku Matouš strávil víc než rok a sever projel na motorce křížem krážem. Těšte se na krásné fotky a povídání, které změní váš pohled na tuhle úžasnou zemi.

katerina krejčová ziwell express

Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník

Šestitisícovky pro každého

Rádi byste na pořádný kopec, ale nejste žádní horolezci? Vezmeme vás na tři jednoduché himálajské šestitisícovky, na které snadno vylezete i bez lana, a ukážeme vám parádní aklimatizační treky, kde zažijete pravé Himálaje, nepotkáte tam skoro nikoho a nepotřebujete pro ně ani žádná drahá povolení. Taky nakoukneme do buddhistických chrámů, k nomádům do stanu na čaj s jačím máslem a Ladačanům pod pokličku.

The Explodiots & Lukáš Matějíček ziwell express

The Explodiots & Lukáš Matějíček

Cestovatel na tripu aneb Jak sto cizinců umořilo civilizaci

Doby Hanzelky a Zikmunda jsou dobami minulými. Jejich životní dílo se však stalo inspirací pro celou armádu cestovatelů a jedinců toužících po dobrodružství. Decentralizovanou armádu, jež bez velitele křižuje kontintenty s vidinou osobního růstu, poznání či obohacení sebe sama a svého okolí. Pojďme se společně zamyslet nad zodpovědností jednotlivce a vzájemně si poradit, jak cestovatelskou vášeň uspokojovat bezpečně.

Hudební vystoupení

zrni ziwell express

Zrní

Poslechni si ukázku

S talentem na melodie a mísením moderního zvuku je kapela Zrní ikona novátorství. Jejich osobitý projev na pódiu je stejný jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Kromě vyprodaných klubů a hraní na velkých festivalech na hlavních pódiích v hlavních časech jsou například majitely ceny Anděl 2012 za Objev roku.

velka potreba ziwell express

Veľká potreba

Poslechni si ukázku

Slovenská skupina Veľká Potreba sa štýlovo pohybuje na pomedzí post-punkovej alternatívy a weirdo performácie.  Album V rohu z roku 2020 neplánovane zarezonoval ako generačná výpoveď a etalón korporátnych protestsongov. Časť z nich mohli vidieť tisíce divákov počas vystúpenia vrámci festivalu Pohoda In The Air.

the shookies ziwell express

The Shookies

Poslechni si ukázku

Brněnská kapela The Shookies se inspirovala písničkářskou tradicí zahraničního folk-rocku a acoustic-rocku. Z buskování v parku se postupně vypracovali až na klubovou a festivalovou scénu. V roce 2014 pokřtili debutovou desku Great Test Hits. Za poslední největší úspěch považuje support Glenu Hansardovi a Interference v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

justin lavash ziwell express

Justin Lavash

Poslechni si ukázku

Hudba Justina Lavashe se ubírá napříč styly mezi blues, folkem a jazzem. Základem jeho stylu je sice klasická vybrnkávací technika, ale v duchu expanze tradičních forem u něj nepřekvapí ani prvky psychedelie, tanečního funky či naopak lyrické nebo dramatické balady. Jeho vlastní zpěv, syrově hluboký a uhrančivý, vás vtáhne do skladeb, kde silné příběhy střídají poetické imprese.

soulet ziwell express

Šoulet

Poslechni si ukázku

Zběsilá konfrontace blazeovaně umanuté klasické hudby s nejhorší tradicí české dechovky, mísící se s vulgaritou a hrubostí nejzkaženějšího punku odlehčeného trampským sentimentem. To vše interpretuje prostřednictvím nevýrazných a naprosto zaměnitelných nástrojů hoboje a fagotu, za pomoci arytmických bicích nástrojů, strojově nepřesné tuby, bezkrevného ukulele a jen obtížně snesitelného kvílení houslí.

Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

V ceně je místo pro stan na louce. Pokud preferuješ pevné zdi, můžeš si připlatit za lehátko (4 nebo 6 v kupé) nebo lůžko (2 nebo 3 v kupé) ve vlaku. Nově si letos můžeš koupit celé kupé, vybrat si spolunocležníky a mít ho celou dobu jen pro sebe.

STRAVOVÁNÍ

Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři. O vaření se postará brněnský Klub cestovatelů. Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.

PITNÝ REŽIM

Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku. O doplňování tekutin a iontů se postarají spřátelené pivovary. O zvýšení energie zase brněnská pražírna MOTMOT. I nějaké ty lihoviny budou...

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. V lůžkovém voze je v každém kupé umyvadlo. Sprchy možná budou, ale spíš počítej s koupáním v lomu nebo řece.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo. A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 3 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.

Trasa a jízdní řád

Neboj, jízdní řád bude časem mnohem podrobnější, zatím sem dáváme aspoň místa noclehů :)

Sobota 3. července
V podvečer odjezd z Brna
Nocleh ve Svobodných Heřmanicích

Neděle 4. července
Křížem krážem přes Moravu a Slezsko
Nocleh ve Vápenné

Pondělí 5. července
Křížem krážem přes Moravu
Nocleh v okolí Žiliny

Úterý 6. července
Po obědě návrat do Brna

Co na akci říkají účastníci

ladislav zibura

Ladislav Zibura

"ŽiWELL byl vpravdě živelný zážitek – ovšem s klidným spánkem na vlakových lůžkách, dostatkem místa i záchodů pro všechny a výborným jídlem. Atmosféra společné cesty stmeluje lidi a já nepamatuji, že bych někdy na festivalu potkal lepší partu. ŽiWELL je parádní kombinací výletu, dobrodružství, koncertů a příjemného popíjení na vlakovém baru s fajn lidmi."

veronika pourova

Veronika Pourová

"Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"

miky skoda

Miky Škoda

"Je to jedna z těch akcí, u kterých víte, že bude stát za to, i když ani neznáte program. Už jenom způsob komunikace napovídá, že tam v první řadě potkáte lidi, co si na nic nehrajou. A přesně to se vyplnilo. Organizátoři jsou skvěle semknutá parta lidí, se kterými jste hned kamarádi, a podle toho vypadá atmosféra na celém festivalu. Pro bručouny se tam moc místa nenajde."

monika kubatova

Monika Kubátová

"Kombinace vlaku, cestovatelských přednášek, koncertů a piva? To přeci nemůže být špatné! Program byl skvěle promyšlený, každý si přišel na své. Od sbírání inspirací na cesty, zpívání, poslechu hudby, popíjení až po mírné filozofování o životě s ostatními. Sešlo se zde nespočet skvělých lidí, kteří si měli co předat, a vznikla jedna velká parta. Už se těším na další ročník!"

Jak vypadal první ročník

Cena jízdenky

Cena jízdenky se odvíjí od tvých finančních možností:

2 900 Kč

Má finanční situace utrpěla kvůli karanténě

Vybrat

3 900 Kč

Jsem student(ka), díky za slevu

Vybrat

4 900 Kč

Jsem pracující a rád(a) akci podpořím

Vybrat
SPECIÁLNÍ KORO-KARANTÉNNÍ CENA
Chceme vyjít vstříc těm, kteří na festival chtějí jet, ale nemůžou si kvůli své finanční situaci dovolit jízdenku za plnou cenu. Necháme na tvém uvážení, jestli tě karanténa zasáhla tolik, že máš nárok na dotované jízdné.

Nocleh

Venku

Lehátko nebo lůžko ve vlaku

Celé kupé

ROZDÍL MEZI LEHÁTKEM A LŮŽKEM
Lehátek
je v kupé 4 nebo 6, kupé mají prosklená dveře a nedají se zamknout. V lehátkových kupé přes den můžou sedět lidi, kteří spí ve stanu, a můžou si do nich dávat věci.

Lůžka jsou v kupé 2 nebo 3 a jsou širší než lehátka. Kupé je celé neprůhledné a zamykací (zamilovaným párům proto doporučujeme volit lůžkové kupé) a máš v něm vlastní umyvadlo. Celou dobu je jen tvoje.

REZERVUJ SI CELÉ KUPÉ

Lidé, kteří spí ve stanu, si přes den dávají zavazadla do lehátkových kupé a můžou si tam i sednout. Pokud spíš v kupé a chceš ho mít i přes den výhradně pro sebe, rezervuj si ho celé a vyber si, jestli tam chceš nějaké spolunocležníky. Ti nám už pak za nocleh nic navíc neplatí, případné rozdělení nákladů na kupé si domluvte mezi sebou.
Pojeď s námi
Chceš jet na ŽiWELL Express? Stačí kliknout na zvolenou variantu ceny, vyplnit formulář a zaplatit 50% zálohu, abychom všichni měli jistotu, že s tvojí účastí máme počítat. Zbytek doplatíš týden před odjezdem.

Záloha je nevratná, ale pokud bys nemohl/a jet, můžeš svůj lístek prodat někomu jinému. Pokud by se celá akce zrušila, tak peníze samozřejmě vracíme.

Program budeme postupně doplňovat a o novinkách informovat na naší facebookové stránce.

Copyright © 2021 VlakFest. Všechna práva vyhrazena :)