ŽiWELL Express 2022

Naše představa dokonalého víkendu je dojet po staré trati na louku, s příjemnými lidmi si dát pivo, poslechnout si o jejich cestách a při kytaře usínat pod hvězdnou oblohou.

Abys tušil/a, na co se těšit, mrkni na fotky z loňského ročníku.

Čekají tě 4 dny ve vlaku, během kterých ujedeme stovky kilometrů a poslechneme si řadu cestovatelských přednášek a hudebních vystoupení. K tomu si připočti nekonečně hudebních jammů a zábavy v režii účastníků, výlety a koupačky v přírodních lomech.

4. ročník hudebně-cestovatelského festivalu se koná 21.–24. července 2022 a vybrali jsme novou trasu na neokoukaná místa.

Na co se můžeš těšit

vlak ziwell express

Vlak

Každý den nás čeká několik hodin jízdy vlakem, koncerty, hudební jammy, povídání a koupačky. Projedeme Moravu i Slezsko a dojedeme až na Slovensko. Ve vlaku můžeš i spát.

cestovatele ziwell express

Cestovatelé

Hudba a pivo jsou důležité, ale bez skvělých cestovatelských přednášek by to nebylo ono. Patrona nám dělá Ladislav Zibura a cestovatelů od kosti tu potkáte spoustu.

hudba ziwell express

Hudba

Festival provází hudba známých i méně známých umělců, kteří hrají ve vlaku i večer na louce. Místo se najde i pro ty, kteří chtějí hudbu tvořit a jammovat s ostatními. Vezmi s sebou kytaru, ukulele, flétnu i zpěvníky.

fajn lidi ziwell express

Fajn lidi

Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu. Tvrdý alkohol je na našich akcích zakázaný.

Cestovatelské přednášky

Kompletní program cestovatelských přednášek a hudebních vystoupení zveřejňujeme postupně. Tady jsou první lákadla:

Nicolette Havlová ziwell express vlakfest

Nicolette Havlová

Poutí k branám Orientu

Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.

lukas lacko ziwell express vlakfest

Lukáš Lacko

Do Kanady počas pandémie?

Premietania, ktoré zatiaľ ešte neexistuje, sa popisuje ťažko. Už teraz ale môžem sľúbiť, že bude (nielen) o...
.... blízkych stretnutiach s medveďmi (doma, v práci, či na diaľnici),
... Kanade počas pandémie (ako chutí jedlo v povinnom karanténnom hoteli?),
... tom, aké to je po troch rokoch homeofficu vymeniť prácu s počítačom za prácu lanovkára (v oboch človek stláča tlačítka!),
... tom, prečo je Britská Kolumbia outdoorovým rajom (no pozrieme sa aj do iných provincií),
... ale aj o vážnejších témach, ako napríklad o globálnom otepľovaní v priamom prenose.

tomas sapovalov novy zeland ziwell express vlakfest

Tomáš Šapovalov

Nový Zéland

Nový Zéland patří k nejhezčím místům na Zemi a nejen díky popularitě, kterou získal po uvedení filmové trilogie Pán prstenů patří k vysněným destinacím mnoha cestovatelů i turistů. Díky vzdálenosti od ostatních kontinentů, kromě Austrálie, se na Novém Zélandu vyvinula a zachovala unikátní fauna a flóra. Rozlehlost země ve spojení s nízkým počtem obyvatel je kombinace, která vyhovuje každému, kdo chce z ruchu velkoměst uniknout do ticha přírody. Tom se Novému Zélandu intenzivně věnuje od roku 2014, je autorem největšího českého portálu o Novém Zélandu VisitKiwi.cz a sám tam strávil 15 měsíců.

kuba venglar barma ziwell express vlakfest

Kuba Venglář

Barma / Myanmar: Pekelný ráj

Dlouho uzavřená zemička mezi Thajskem a Indii skrývá víc, než by Indiana Jones stihl odhalit v deseti filmech. Pradávná historie se mezi palmami proplétá se stále živými tradicemi, o kterých si v sousedství vyprávějí jen nejstarší pamětníci. Kde nečarovali domorodí stavitelé pagod, tam se vyřádila sama příroda. A jestli vám nestačí se dívat, v Myanmaru je člověk jen krůček od toho, aby se stal součástí šíleného vodního svátku nebo peprné historky. Jak se průšvihy mění v nezapomenutelné zážitky? Co se skrývá za krvavými úsměvy? A proč Barmánci vypadají, jako by právě vylezli z koupelny?

slavek kral sumava ziwell express vlakfest

Slávek Král

Zimní přechod Šumavy

6 dní – 5 nocí venku – 4 lidi – 3 psi – 100 km. S Luckou Kutrovou (Holka s bucket listem) jsme se rozhodli přejít Šumavu. Půjčili jsme si vybavení, vzali pejsky i naše drahé polovičky a vyrazili. Přechod čítal několik nástrah, převážně zimu, hárající fenka a nadrženej huskoun nám nedali moc spát. Sníh, vítr a každý den alespoň jedna hospoda byly ty nejnáročnější nástrahy celé cesty. Půlhodinová přednáška, že i v České republice se dají sbírat zážitky, a jaké to je pro lidi, kteří nesnášejí zimu, nemají kvalitní vybavení, ale rádi podnikají podobné bláznoviny.

lenka kosmatova mexiko kolumbie ziwell express vlakfest

Lenka Kosmatová

Stopem z Mexika do Kolumbie

Přednáška vyvracející mýty o nebezpečí, stopování a cestování v mladém věku. Sama stopem po Střední Americe z Mexika přes Guatemalu, Salvador, Honduras, Nicaraguu, Kostariku, Panamu až do Kolumbie. Střední Amerika je kus světa plný panenských národních parků, vulkánů, indiánů, nádherných pláží, neprobádaných ostrovů, exotických zvířat, neznámé kuchyně a srdečných lidí. Poslechněte si neuvěřitelné historek z cest plné rad a tipů, co v těchto méně navštěvovaných zemích vidět, dělat a ochutnat.

anna mullerova mesic jogy v indii ziwell express vlakfest

Anna Müllerová

Měsíc jogy v Indii

Jak a podle čeho jsem si vybrala 200 hodinový učitelský kurz jógy v Indii? Jaké to bylo cestovat na vlastní pěst? A jak to celé probíhalo? Měsíc s jógou v Rishikeshi byl pro mě zážitkem, ze kterého budu čerpat celý život. Potkala jsem pár spřízněných duší, toulala se džunglí i zaprášenými ulicemi, povídala si s Gangou, jela se podívat na východ slunce v Himálaji a "skrze sebe jsem pozorovala sebe". Dělo se toho tolik, oči jsem měla doširoka otevřené a pohlcovala barevnou mozaiku matky všech zemí, Indie.

Lucie Ráčková & Lucia Pastíriková antarktida ziwell express vlakfest

Lucie Ráčková & Lucia Pastíriková

Expedice na Antarktidě

Antarktida – pátý největší kontinent, kde panuje pokoj a mír. Ročně jej dočasně obývá jen 5 000 lidí a nikdo zde nemá trvalý pobyt. Je to část světa s přenádhernou přírodou, mrazivým a větrným počasím, ledovci a tučňáky... Jaké to je být součástí vědecké expedice na Antarktidě? Dá se v ní kempovat pod stanem? Ovlivnila nás 2měsíční izolace v 16 lidech na malé stanici bez internetu? Co polárníci jedí a jak tráví volný čas?  To vše se dozvíte na přednášce o životě na krásném kontinentě, který obklopuje jižní pól.  

miky skoda Matterhorn napotřetí, aneb cesta tam a zase zpátky ziwell express vlakfest

Miky Škoda

Matterhorn napotřetí, aneb cesta tam a zase zpátky

Nepřicházím kázat o precizních horolezeckých strategiích ani vykládat pseudomoudra o překonávání sebe sama, koneckonců ani nemám sbírku tip ťop fotek. Chci se ale podělit o svůj příběh jako někdo, kdo je hrdý, že se z vrcholu Matterhornu vrátil zpět domů po svých. A zároveň jako někdo, koho tahle pyramidová hora provázela celý dospělý život a má pro něj mnohem symboličtější význam, než jenom nadmořskou výšku a odškrtnutou horolezeckou maturitu.

Michal Tlelka kamcatka ziwell express vlakfest

Michal Tlelka

Najdlhšou železničnou traťou až na koniec sveta

Par rokov dozadu sme sa s kamarátom Slavkom vybrali na šialenú cestu na ďalekú Kamčatku. Čo sa dá všetko zažit na Kamčatke, koľko sme toho vypili, prečo sa báli s nami aj Rusi piť... Všetko a mnoho viac sa dozviete práve z tejto šialenej prednášky.

lukas matejicek prekonavani hranic ziwell express vlakfest

Lukáš Matějíček

Překonávání hranic

V Evropě už hranice příliš nevnímáme, ale zbytek světa si své území obvykle pečlivě střeží a jen tak někoho si k sobě nepustí. Pasová kontrola, vízová kontrola, prohlídka zavazadel a občas i tělesných dutin... Přijďte si poslechnout vtipné historky z překračování státních hranic od Jižní Ameriky po Asii i praktické rady, na co si kde dát pozor a které hranice nepřekračovat. Dotkneme se i hranic osobních – opravdu má smysl je za každou cenu překonávat?

Hudební vystoupení

brass avenue ziwell express vlakfest

Brass Avenue

Kapela Brass Avenue vznikla na počátku roku 2017 z party nadšených členů orchestru Feverband. Bylo jasné, že originalita je klíč. Žádné formální sezení na podiu za stojánky, ale pořádná choreografická show. Žádny zpěv, piano nebo eletrická kytara, ale dechové nástroje. Žádný Bach či Beethoven, ale originální aranžmá nejznámějších světových hitů.

dan vertigo ziwell express vlakfest

Dan Vertígo

Rocknroll folkpunk písničkář má na kontě dvě autorské desky, několik klipů a v hlavě horskou dráhu historek a slovních hříček. Hraje napříč ČR sólově i s kapelou a v současné době na koncerty cestuje šalinou ze Smíchova. Na koncertě čekejte dunivý kopák i bezbřehou improvizaci!

vasiluv rubas ziwell express vlakfest

Vasilův Rubáš

Nápadité, trefné a vtipné texty, neotřelé a chytlavé melodie, k tomu střídmá instrumentace, zároveň zajímavé aranže – to vše je Vasilův Rubáš. Filip Vasilděda Novák je autorem většiny písní a kromě zpěvu obsluhuje akordeon a akustickou kytaru. Petr Ruby Rubáš kromě zpěvu a zvukových efektů obsluhuje především djembe.

pavel cadek ziwell express vlakfest

Pavel Čadek

Mladý český písničkář doprovázející se na violoncello – jediný svého druhu. Mezi jeho nejznámější písně patří 30 (duet s Pokáčem), Prsa (duet s Michalem Horákem od Pana Fenka), Nestíhám a Utekla mi s ajťákem. Kromě hry na violoncella jsou jeho vystoupení unikátní širokou škálou písní od vtipných, ostrých až po vážné či lyrické.

br band ziwell express vlakfest

BR Band

Polská kapela BR Band hraje fúzi jazzu, blues a progresivního rocku. Členy kapely jsou Bogdan Rumiak, populární slezský hudebník a organizátor bluesových festivalů, Adam Barański, mimořádně talentovaný bubeník, a Jerzy Szyja, baskytarista s charakteristickým rysem hry groove a slap.

mario frank ziwell express vlakfest

Mário Frank

Pôvodná autorská tvorba Mária Franka sú zmysluplné súčasné texty spievané a rapované do gitarových kompozícií bez zbytočných nadávok. Jeho hudba je ovplyvnená grungom, hiphopom, jazzom a pesničkástvom z rôznych kútov sveta.

cup of tea ziwell express vlakfest

Cup of Tea

Slovensko-britská indie rocková kapela z Piešťan, ktorej tvorba je inšpirovaná interpretmi ako Arctic monkeys, Foals, či Black keys. Opiera sa o indie rockové melódie s anglickými textami o útrapách mladých ľudí v 21. storočí. Má melancholicky podtón a tanečnejší rytmus, takže často vyznie oveľa pozitívnejšie, ako naozaj je.

jiri monty ziwell express vlakfest

Jiří Monty

Folkový písničkář žijící v Přibicích na Jižní Moravě, který si vytvořil vlastní hudební směr nazýván "Plnotučný FOLK".

the slide ziwell express vlakfest

The slide

Kapela The Slide je složená z mladých studentů. Hraje převážně pop a známé hity, které nejdou dostat z hlavy. Meme songy jim  jsou též blízké! Část repertoáru obsahuje i jejich vlastní tvorbu. Na bicí zahraje skvělý metronom Kuba, na baskytaru mistrovsky zaduní Pavel, kytary obstarají Roman a Bernie a zpívat nám bude dívčí hvězda Benedikta!

Namars ziwell express vlakfest

NaMars!

Svěží mix funky, rocku a popu spolu s českými texty na pevném groovu a klávesových a saxofonových melodiích. Vše, co uslyšíte a uvidíte, je mix osobností muzikantů, kteří se právě teď potkali a mají svou autorskou hudbou co říct. Kapela krouží od tanečně popfunkových songů až po textově hip-hopové, posazené na rytmickém základu. NaMars! hraje a tvoří hudbu, která tančí a dává prostor pro poslech českých textů.

Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

V ceně je místo pro stan na louce. Pokud preferuješ pevné zdi, můžeš si připlatit za lehátko nebo lůžko ve vlaku, případně si s kamarády rezervovat se slevou celé kupé.

STRAVOVÁNÍ

Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři. Myslíme i na vegetariány. Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.

PITNÝ REŽIM

Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku. O doplňování tekutin a iontů se postarají spřátelené pivovary a o zvýšení energie brněnská pražírna MOTMOT.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. Koupání budeš muset muset zvládnout po cestě v řece, lomu nebo na koupališti, sprchy budou na Slovensku v kempu.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a power banku. A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz (na Slovensku potřebuješ eura).

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 4 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.

Trasa a jízdní řád

Pro letošní ročník jsme vybrali novou trasu a neokoukaná místa, budeme jezdit především po jižní Moravě a skončíme na západním Slovensku v dědině Šaštín, kterou můžeš znát z písně Horkýže Slíže: "Odchádza vlak, odchádza vlak, z Trenčína do Šaštína..."

Čtvrtek 21. července

Pátek 22. července

Sobota 23. července

Neděle 24. července

Co na akci říkají účastníci

ladislav zibura

Ladislav Zibura

„ŽiWELL byl vpravdě živelný zážitek – ovšem s klidným spánkem na vlakových lůžkách, dostatkem místa i záchodů pro všechny a výborným jídlem. Atmosféra společné cesty stmeluje lidi a já nepamatuji, že bych někdy na festivalu potkal lepší partu. ŽiWELL je parádní kombinací výletu, dobrodružství, koncertů a příjemného popíjení na vlakovém baru s fajn lidmi."

veronika pourova

Veronika Pourová

„Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"

dominik dukovsky ziwell express

Dominik Dukovský

„Moje první vlaková akce ŽiWELL Express byla parádní, vzniklo tolik kamarádských pout, zpřetrhalo se tolik kytarových strun, že nejenže na ni dodnes rád vzpomínám, ale zúčastnil jsem se i dalších. Na každé akci vzniká nové dobrodružství, něco, co zkrátka neomrzí a co vás vždy zahřeje na duši, když si třeba po nějaké době prohlížíte fotky."

monika kubatova

Monika Kubátová

„Kombinace vlaku, cestovatelských přednášek, koncertů a piva? To přeci nemůže být špatné! Program byl skvěle promyšlený, každý si přišel na své. Od sbírání inspirací na cesty, zpívání, poslechu hudby, popíjení až po mírné filozofování o životě s ostatními. Sešlo se zde nespočet skvělých lidí, kteří si měli co předat, a vznikla jedna velká parta. Už se těším na další ročník!"

Jak vypadal první ročník

Cena jízdenky

3 900 Kč

Pro studenty

4 900 Kč

Pro pracující

Nocleh

Venku

Ve vlaku

Celé kupé

Podívej se, jak vypadají naše vagóny.

Rezervuj si celé kupé

Lidé, kteří spí ve stanu, si přes den dávají zavazadla do lehátkových kupé a můžou si tam i sednout. Pokud spíš v kupé a chceš ho mít i přes den výhradně pro sebe, rezervuj si ho celé a vyber si své spolunocležníky. Ti nám už pak za nocleh nic navíc neplatí, případné rozdělení nákladů na kupé si domluvte mezi sebou.
Pojeď s námi
Festivalový vlak vyráží na koleje i v roce 2023.