Naše představa dokonalého víkendu je dojet po staré trati na louku, s příjemnými lidmi si dát pivo, poslechnout si o jejich cestách a při kytaře usínat pod hvězdnou oblohou.
Abys tušil/a, na co se těšit, mrkni na fotky z loňského ročníku.
Čekají tě 4 dny ve vlaku, během kterých ujedeme stovky kilometrů a poslechneme si řadu cestovatelských přednášek a hudebních vystoupení. K tomu si připočti nekonečně hudebních jammů a zábavy v režii účastníků, výlety a koupačky v přírodních lomech.
4. ročník hudebně-cestovatelského festivalu se koná 21.–24. července 2022 a vybrali jsme novou trasu na neokoukaná místa.
Každý den nás čeká několik hodin jízdy vlakem, koncerty, hudební jammy, povídání a koupačky. Projedeme Moravu i Slezsko a dojedeme až na Slovensko. Ve vlaku můžeš i spát.
Hudba a pivo jsou důležité, ale bez skvělých cestovatelských přednášek by to nebylo ono. Patrona nám dělá Ladislav Zibura a cestovatelů od kosti tu potkáte spoustu.
Festival provází hudba známých i méně známých umělců, kteří hrají ve vlaku i večer na louce. Místo se najde i pro ty, kteří chtějí hudbu tvořit a jammovat s ostatními. Vezmi s sebou kytaru, ukulele, flétnu i zpěvníky.
Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu. Tvrdý alkohol je na našich akcích zakázaný.
Kompletní program cestovatelských přednášek a hudebních vystoupení zveřejňujeme postupně. Tady jsou první lákadla:
Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.
Premietania, ktoré zatiaľ ešte neexistuje, sa popisuje ťažko. Už teraz ale môžem sľúbiť, že bude (nielen) o...
.... blízkych stretnutiach s medveďmi (doma, v práci, či na diaľnici),
... Kanade počas pandémie (ako chutí jedlo v povinnom karanténnom hoteli?),
... tom, aké to je po troch rokoch homeofficu vymeniť prácu s počítačom za prácu lanovkára (v oboch človek stláča tlačítka!),
... tom, prečo je Britská Kolumbia outdoorovým rajom (no pozrieme sa aj do iných provincií),
... ale aj o vážnejších témach, ako napríklad o globálnom otepľovaní v priamom prenose.
Nový Zéland patří k nejhezčím místům na Zemi a nejen díky popularitě, kterou získal po uvedení filmové trilogie Pán prstenů patří k vysněným destinacím mnoha cestovatelů i turistů. Díky vzdálenosti od ostatních kontinentů, kromě Austrálie, se na Novém Zélandu vyvinula a zachovala unikátní fauna a flóra. Rozlehlost země ve spojení s nízkým počtem obyvatel je kombinace, která vyhovuje každému, kdo chce z ruchu velkoměst uniknout do ticha přírody. Tom se Novému Zélandu intenzivně věnuje od roku 2014, je autorem největšího českého portálu o Novém Zélandu VisitKiwi.cz a sám tam strávil 15 měsíců.
Dlouho uzavřená zemička mezi Thajskem a Indii skrývá víc, než by Indiana Jones stihl odhalit v deseti filmech. Pradávná historie se mezi palmami proplétá se stále živými tradicemi, o kterých si v sousedství vyprávějí jen nejstarší pamětníci. Kde nečarovali domorodí stavitelé pagod, tam se vyřádila sama příroda. A jestli vám nestačí se dívat, v Myanmaru je člověk jen krůček od toho, aby se stal součástí šíleného vodního svátku nebo peprné historky. Jak se průšvihy mění v nezapomenutelné zážitky? Co se skrývá za krvavými úsměvy? A proč Barmánci vypadají, jako by právě vylezli z koupelny?
6 dní – 5 nocí venku – 4 lidi – 3 psi – 100 km. S Luckou Kutrovou (Holka s bucket listem) jsme se rozhodli přejít Šumavu. Půjčili jsme si vybavení, vzali pejsky i naše drahé polovičky a vyrazili. Přechod čítal několik nástrah, převážně zimu, hárající fenka a nadrženej huskoun nám nedali moc spát. Sníh, vítr a každý den alespoň jedna hospoda byly ty nejnáročnější nástrahy celé cesty. Půlhodinová přednáška, že i v České republice se dají sbírat zážitky, a jaké to je pro lidi, kteří nesnášejí zimu, nemají kvalitní vybavení, ale rádi podnikají podobné bláznoviny.
Přednáška vyvracející mýty o nebezpečí, stopování a cestování v mladém věku. Sama stopem po Střední Americe z Mexika přes Guatemalu, Salvador, Honduras, Nicaraguu, Kostariku, Panamu až do Kolumbie. Střední Amerika je kus světa plný panenských národních parků, vulkánů, indiánů, nádherných pláží, neprobádaných ostrovů, exotických zvířat, neznámé kuchyně a srdečných lidí. Poslechněte si neuvěřitelné historek z cest plné rad a tipů, co v těchto méně navštěvovaných zemích vidět, dělat a ochutnat.
Jak a podle čeho jsem si vybrala 200 hodinový učitelský kurz jógy v Indii? Jaké to bylo cestovat na vlastní pěst? A jak to celé probíhalo? Měsíc s jógou v Rishikeshi byl pro mě zážitkem, ze kterého budu čerpat celý život. Potkala jsem pár spřízněných duší, toulala se džunglí i zaprášenými ulicemi, povídala si s Gangou, jela se podívat na východ slunce v Himálaji a "skrze sebe jsem pozorovala sebe". Dělo se toho tolik, oči jsem měla doširoka otevřené a pohlcovala barevnou mozaiku matky všech zemí, Indie.
Antarktida – pátý největší kontinent, kde panuje pokoj a mír. Ročně jej dočasně obývá jen 5 000 lidí a nikdo zde nemá trvalý pobyt. Je to část světa s přenádhernou přírodou, mrazivým a větrným počasím, ledovci a tučňáky... Jaké to je být součástí vědecké expedice na Antarktidě? Dá se v ní kempovat pod stanem? Ovlivnila nás 2měsíční izolace v 16 lidech na malé stanici bez internetu? Co polárníci jedí a jak tráví volný čas? To vše se dozvíte na přednášce o životě na krásném kontinentě, který obklopuje jižní pól.
Nepřicházím kázat o precizních horolezeckých strategiích ani vykládat pseudomoudra o překonávání sebe sama, koneckonců ani nemám sbírku tip ťop fotek. Chci se ale podělit o svůj příběh jako někdo, kdo je hrdý, že se z vrcholu Matterhornu vrátil zpět domů po svých. A zároveň jako někdo, koho tahle pyramidová hora provázela celý dospělý život a má pro něj mnohem symboličtější význam, než jenom nadmořskou výšku a odškrtnutou horolezeckou maturitu.
Par rokov dozadu sme sa s kamarátom Slavkom vybrali na šialenú cestu na ďalekú Kamčatku. Čo sa dá všetko zažit na Kamčatke, koľko sme toho vypili, prečo sa báli s nami aj Rusi piť... Všetko a mnoho viac sa dozviete práve z tejto šialenej prednášky.
V Evropě už hranice příliš nevnímáme, ale zbytek světa si své území obvykle pečlivě střeží a jen tak někoho si k sobě nepustí. Pasová kontrola, vízová kontrola, prohlídka zavazadel a občas i tělesných dutin... Přijďte si poslechnout vtipné historky z překračování státních hranic od Jižní Ameriky po Asii i praktické rady, na co si kde dát pozor a které hranice nepřekračovat. Dotkneme se i hranic osobních – opravdu má smysl je za každou cenu překonávat?
Kapela Brass Avenue vznikla na počátku roku 2017 z party nadšených členů orchestru Feverband. Bylo jasné, že originalita je klíč. Žádné formální sezení na podiu za stojánky, ale pořádná choreografická show. Žádny zpěv, piano nebo eletrická kytara, ale dechové nástroje. Žádný Bach či Beethoven, ale originální aranžmá nejznámějších světových hitů.
Nápadité, trefné a vtipné texty, neotřelé a chytlavé melodie, k tomu střídmá instrumentace, zároveň zajímavé aranže – to vše je Vasilův Rubáš. Filip Vasilděda Novák je autorem většiny písní a kromě zpěvu obsluhuje akordeon a akustickou kytaru. Petr Ruby Rubáš kromě zpěvu a zvukových efektů obsluhuje především djembe.
Mladý český písničkář doprovázející se na violoncello – jediný svého druhu. Mezi jeho nejznámější písně patří 30 (duet s Pokáčem), Prsa (duet s Michalem Horákem od Pana Fenka), Nestíhám a Utekla mi s ajťákem. Kromě hry na violoncella jsou jeho vystoupení unikátní širokou škálou písní od vtipných, ostrých až po vážné či lyrické.
Polská kapela BR Band hraje fúzi jazzu, blues a progresivního rocku. Členy kapely jsou Bogdan Rumiak, populární slezský hudebník a organizátor bluesových festivalů, Adam Barański, mimořádně talentovaný bubeník, a Jerzy Szyja, baskytarista s charakteristickým rysem hry groove a slap.
Slovensko-britská indie rocková kapela z Piešťan, ktorej tvorba je inšpirovaná interpretmi ako Arctic monkeys, Foals, či Black keys. Opiera sa o indie rockové melódie s anglickými textami o útrapách mladých ľudí v 21. storočí. Má melancholicky podtón a tanečnejší rytmus, takže často vyznie oveľa pozitívnejšie, ako naozaj je.
Kapela The Slide je složená z mladých studentů. Hraje převážně pop a známé hity, které nejdou dostat z hlavy. Meme songy jim jsou též blízké! Část repertoáru obsahuje i jejich vlastní tvorbu. Na bicí zahraje skvělý metronom Kuba, na baskytaru mistrovsky zaduní Pavel, kytary obstarají Roman a Bernie a zpívat nám bude dívčí hvězda Benedikta!
Svěží mix funky, rocku a popu spolu s českými texty na pevném groovu a klávesových a saxofonových melodiích. Vše, co uslyšíte a uvidíte, je mix osobností muzikantů, kteří se právě teď potkali a mají svou autorskou hudbou co říct. Kapela krouží od tanečně popfunkových songů až po textově hip-hopové, posazené na rytmickém základu. NaMars! hraje a tvoří hudbu, která tančí a dává prostor pro poslech českých textů.
V ceně je místo pro stan na louce. Pokud preferuješ pevné zdi, můžeš si připlatit za lehátko nebo lůžko ve vlaku, případně si s kamarády rezervovat se slevou celé kupé.
Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři. Myslíme i na vegetariány. Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.
Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku. O doplňování tekutin a iontů se postarají spřátelené pivovary a o zvýšení energie brněnská pražírna MOTMOT.
Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. Koupání budeš muset muset zvládnout po cestě v řece, lomu nebo na koupališti, sprchy budou na Slovensku v kempu.
Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a power banku. A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz (na Slovensku potřebuješ eura).
Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 4 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.
Pro letošní ročník jsme vybrali novou trasu a neokoukaná místa, budeme jezdit především po jižní Moravě a skončíme na západním Slovensku v dědině Šaštín, kterou můžeš znát z písně Horkýže Slíže: "Odchádza vlak, odchádza vlak, z Trenčína do Šaštína..."
Čtvrtek 21. července
Pátek 22. července
Sobota 23. července
Neděle 24. července
„ŽiWELL byl vpravdě živelný zážitek – ovšem s klidným spánkem na vlakových lůžkách, dostatkem místa i záchodů pro všechny a výborným jídlem. Atmosféra společné cesty stmeluje lidi a já nepamatuji, že bych někdy na festivalu potkal lepší partu. ŽiWELL je parádní kombinací výletu, dobrodružství, koncertů a příjemného popíjení na vlakovém baru s fajn lidmi."
„Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"
„Moje první vlaková akce ŽiWELL Express byla parádní, vzniklo tolik kamarádských pout, zpřetrhalo se tolik kytarových strun, že nejenže na ni dodnes rád vzpomínám, ale zúčastnil jsem se i dalších. Na každé akci vzniká nové dobrodružství, něco, co zkrátka neomrzí a co vás vždy zahřeje na duši, když si třeba po nějaké době prohlížíte fotky."
„Kombinace vlaku, cestovatelských přednášek, koncertů a piva? To přeci nemůže být špatné! Program byl skvěle promyšlený, každý si přišel na své. Od sbírání inspirací na cesty, zpívání, poslechu hudby, popíjení až po mírné filozofování o životě s ostatními. Sešlo se zde nespočet skvělých lidí, kteří si měli co předat, a vznikla jedna velká parta. Už se těším na další ročník!"
Pro studenty
Pro pracující
Venku
Ve vlaku
Celé kupé