ŽiWELL Express 2023

Jak vypadá tvoje představa dokonalého víkendu? Máme návrh. Dojedeš po staré trati na louku, dáš si pivo ve skvělé společnosti, poslechneš si zážitky z cest a při kytaře budeš usínat pod hvězdnou oblohou. Láká tě to? Pak jsi tu správně!

Během 4 dnů společně ujedeme po trati stovky kilometrů, poslechneme si cestovatelské přednášky, hudební vystoupení, užijeme si hudební jamy, výlety, koupačky v přírodních lomech a skvělou bandu lidí. Letos jedeme už po páté a znovu jsme nachystali neokoukaná místa, které tě pohltí svou atmosférou. Tak si zapiš do kalendáře 5.–8. července 2023, na téhle akci nesmíš chybět!

Už se stalo, že jsme mrknutím oka vyprodali akci dva měsíce před konáním. Nečekej proto na poslední chvíli a kup si jízdenku s předstihem. Ty budeš mít jisté místo a my budeme vědět, s kolika lidmi můžeme počítat.

Jedeš poprvé? Přečti si, co od cesty můžeš čekat.

Na co se můžeš těšit

vlak ziwell express

Vlak

Na čtyři dny se tvým novým domovem stane vlak. Můžeš v něm odpočívat, spát, účastnit se programu, filozofovat nad pivem či vínem – cokoliv budeš mít na srdci nebo na jazyku (krom tvrdého). A mezitím tě vlak teleportuje na zajímavá místa po Česku a Slovensku.

cestovatele ziwell express

Cestovatelé

Na větší dálky, než jsou naše krásné kopce tě nalákají cestovatelské přednášky z různých koutů světa. Naším patronem je Ladislav Zibura. A i když s námi nejezdí na každou cestu, dalších cestovatelů od kosti tu potkáš spoustu.

hudba ziwell express

Hudba

Na festivalu nesmí chybět hudba. Kromě oblíbených a všudypřítomných jamů si poslechneš známé i méně známé umělce. Hrajeme ve vlaku i večer na louce. Vezmi s sebou kytaru, ukulele, flétnu, zpěvníky, triangl – všechno s námi využiješ.

fajn lidi ziwell express

Fajn lidi

Cesty s námi jsou ideální pro každého, kdo má dobrodružné srdce, chce objevovat místa neznámá a neprofláknutá, nevadí mu improvizace za pochodu, přežije občasné nepohodlí a je vřelý k lidem známým i neznámým.

Program

Kompletní program cestovatelských přednášek a hudebních vystoupení budeme zveřejňovat postupně. Pokud máš tip na hudebníky nebo cestovatele, které bychom určitě měli pozvat, napiš nám na info@vlakfest.cz.

Hudební vystoupení

Malalata

Hudební projekt MALALATA, působící na scéně více než 13 roků, je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, kterou doplňují o nespoutanou a nakažlivou energickou performance.

Foggy Dude

Jsme banda bývalých studentů elektrofakulty ČVUT ze strahovských kolejí, u které došlo k (pr)opojení vlivem punku, irské tradiční hudby, piva a whiskey. Všichni už pracujeme, folk už není jenom irský, někdo občas pije i cider, ale kapela nám zůstala. Za pět let existence jsme vidali jedno živé EP Pub 10 Live, jedno studiové EP More ain't Less a hromadu singlů. Odehráli jsme koncerty v klubech, festivalech, v Čechách i jinde v Evropě – třeba na Moravě nebo Slovinsku.

Záviš

Bývá občas vytrženě charakterizován podle neakademického slovníku svých textů, ale ten u něj není samoúčelnou snahou o humor či strojené drsňáctví, nýbrž tvůrčím prostředkem, s nímž umí zacházet a pod jehož tenkou slupkou nacházíme cit a obsah. Sám se občas označuje za lidového umělce, ale nacházíme ho kdesi na opačném pólu než duševní slepotou živený lidový bulvár — ba tam, kde moudrost a kulturní rozhled je podmínkou sine qua non.

Radovan Hanko

Rado je hudební skladatel a cestovatel. Strávil víc než rok života v dodávce na cestách po Kanadě a USA, kde se živil jako pouliční hudebník. Na cestě napsal písně na debutové album Megavan a uvědomil si jednu zásadní věc. Že chce vytvářet umění a že chce vidět svět. Od té doby je hudba a cestování pevně spjaté s jeho životem.

NOHOW

Od roku 2003 se s různými pomlkami pohybuje na scéně skupina NOHOW z Uherského Brodu (Zlínský kraj) hrající rock/punkrock. Za dobu jejich působení jste je mohli potkávat jako předskokany kapel Inekafe, Horkýže Slíže, Rybičky48, Wohnout, Alkehol a dalších. Znát můžete jejich klip Co když, na začátku roku 2019 natočili CD Možná. Poté vydali další singly jako Mámo Táto a v roce 2023 Teď Hned!

Kotodama

Hudební těleso, co rádo jezdí po dálnici. Kapela Kotodama se věnuje fúzi šansonu a elektronické hudby.

Martin Bohém

Som pesničkár. Som Bohém. Som človek, ktorý cíti... a som človek, ktorý má svoje sny. A táto kombinácia dokopy tvorí niekedy nie príliš zodpovednú osobu. Niekedy vystresovaného chlapca, niekedy zvláštneho kamaráta, ktorý stále rozpráva a motá sa vo svojich myšlienkach. No väčšinou tvorím a skladám skvelé piesne, čo ma veľmi baví a napĺňa.

WOSA

Jsme pražská punkpopová kapela hrající od roku 2005, která svůj hudební žánr nejraději vystihuje slovní hříčkou drugs´n´roll. Máme za sebou nespočet koncertů po nejrůznějších koutech České republiky. Vydali jsme jedno plnohodnotné album, několik EP a pár videoklipů, muziku si můžete poslechnout na Spotify a klipy shlédnout na YouTube.

Panoptikum

Brněnská alternativní kapela známá svou hudební nezařaditelností, unikátním vystupováním a neotřelým pojetím psychedelie. V roce 2022 představila své první album s názvem Mantichora.

Kataqin

Kataqin je amatérská zpěvačka z Česka. Ráda nechává molekuly vzduchu vibrovat. Hlasem, kytarou, uke nebo čímkoli, co najde doma.

Meta & the noises

Hudba, emoce, autenticita. To je meta & the noises – Michaela Radová, 21letá zpěvačka, skladatelka a textařka tvořící vlastní skladby nesoucí se v duchu indie popu, která v listopadu loňského roku vydala své debutové album Well... It’s Been Emotional. To vzniklo ve spolupráci s producentem Martinem Vlčkem a skrze upřímné, intimní texty se dotýká celé palety emocí, zkoumá intenzivní formy pocitů i jejich nedostatek, polemizuje nad vztahy, vnitřní ne/svobodou, prožívá boření naivních představ, ale zároveň oplývá nadějí a mladistvou lehkostí. Písně meta & the noises vás pohltí melodiemi pojícími melancholii s nadějí, v jejích písních můžete zaslechnout inspiraci Lanou Del Rey, Marinou, Kate Nash či Reginou Spektor.

Squadraphonics

Skvadra čtyř nadšenců, která přispěchala doplnit brněnskou barbershopovou scénu. Ve světě barbershopových kvartetů jsou sice převážně noví, ve světě vokální hudby však zdaleka ne. Teď ovšem přišli zdolat i zvonivé dominantní septakordy, vyšperkované tagy, holicí strojky a břitvy... ehm... teda... úzkou harmonii... a další barbershopové záludnosti.

Cestovatelské přednášky

Eva Kubátová

Mexikopedie

Deset let strávila Eva Kubátová na dohled od mexické sopky Popocatépetl. A deset let sbírala mexické podivnosti – všechny ty každodenní kulturní vjemy, které vám nechají viset obočí vysoko na čele anebo pozdvihnou koutky úst v překvapený úsměv. A právě ty vetknula do (zatím) dvou dílů Mexikopedie: abecedáře mexické kultury. V nich pěkně od A do Zet glosuje rozličné fenomény od gastronomie přes dějiny, řemesla a kulturu, až po přírodní krásy téhle nekonečně rozmanité země. Jen pozor, v kuloárech se tvrdí, že debaty s Evou o Mexiku a čtení její Mexikopedie způsobuje zuřivou touhu ihned nakupovat letenky!

Jan Rendl

20 000 kilometrů z Česka do pákistánského Himaláje

Dva bratři, třicet let starý vrak a dvacet tisíc kilometrů tragikomické povídání o tom, jak rozhodně
(ne)cestovat autem po světě. „Pečlivě připravované“ expediční auto Subaru Libero začne vypovídat
službu již na Balkáně a namísto pohodového průjezdu je potřeba v zapadlých kosovských vesnicích
shánět nový alternátor, přičemž se zvládnou dostat i do minového pole.

Jiří Pasz

Jak (ne)utíkat před nosorožcem aneb Cestováním proti strachu

Tragikomický travel-stand-up. Pankáči a skejťáci v Barmě. Prostitutky v Nepálu. Gaypride ve Vietnamu. Ukrajinská fronta. Břišní tance na západní Sahaře. Dětští vojáci v Ugandě. Ilegální práce v Izraeli. Voodoo na Haiti. Uprchlické tábory v Iráku, Jordánsku nebo ve Středoafrické republice... Co spojuje všechny tyhle cesty? Přijďte si poslechnout, jak pracovat s vlastním strachem a co znamená vydat se do světa mimo svou komfortní zónu. Pomáhá humor, nebo spíše sranda?
Jiří Pasz je novinář, fotograf a cestovatel, co miluje Monthy Pythony. Navštívil asi 60 zemí světa. Původně humanitární a rozvojový pracovník, dlouhodobě se zabývá lidskými právy.

Milan Belianský

V objatí rastlín matky Amazónie

Som cestovateľ. Žil som v Mexiku, v Južnej Amerike a na cestách som mal to šťastie poznať kultúry a kmene Amazónskej džungle. Strávil som niekoľko mesiacov dietovaním rastlín pod vedením Dona Pepeho v jeho centre na okraji Peruánskej džungle. V priebehu troch rokov som sa zblížil s komunitou Shipibo-Konibo pri rieke Ucayali, kde som našiel druhú rodinu. V Kolumbii som si získal priazeň Maimy, predsedkyne jediného spolku žien pracujúcich s tradičnou medicínou a taktiež som strávil čas s kmeňom Kofánov. Čo som všetko s nimi zažil, videl a k čomu to celé bolo? Tak presne o to by som sa s vami rád podelil.

Fux Karachovič

Deset let s Mongolskem v duši

Před deseti lety jsem objevil krásy Mongolska, kultury, umění a přírody. Toto nadšení mě neopustilo a prozkoumal jsem tuto fascinující zemi krážem i křížem.Na přednášce si povíme, jak chutná jednou pálená pastevecká vodka, jak se velbloudům chodí ve sněhu a jak se žije v Ulánbátaru, nejchladnějším hlavním městě na světě.Jsem jedním ze 4 nemongolských kaligrafů na světě a jako jediný cizinec mám stálou expozici mého umění v centru kaligrafie uprostřed Mongolska v Karakoru. Spolu s Velvyslanectvím ČR v reprezentuji svou zemi kaligrafií a vystoupeními v Mongolsku i ČR.

Michal Tlelka, Radovan Hanko

Pakistan, India, Nepál
Netradičná kombinácia tripu s ešte divokejším prevedením.

Dvaja cestovatelia Michal a Rado si to dali bez ručnej brzdy a záložného padáku od Pakistanskej Karakoram highway krížom cez Indiu tisícky kilometrov vlakovou a autobusovou centrifugou do Nepálskej džungle a volania osemtisícok.Šialená jazda stopom, vlakom, na streche nákladiaku, z mrazu do horúčav s jediným cieľom. Žiť tento život.

Peťo Gregor

Jemen a Omán – Skrytá perla Orientu a vábivá púšť

Vydajte sa s nami do krajiny Kráľovnej zo Sáby. Miestu, kde sa zrodil trh s kávou a kadidlom. Čakajú vás prenádherné prírodné scenérie a pamiatky, ktoré patria k jedným z najkrajších na svete. Vďaka prebiehajúcemu vojenskému konfliktu bude náš pohyb obmedzený na oblasť Hadramautu, avšak nudiť sa nebudete. Z Jemenu si odskočíme do Ománu a vyjdeme na jednu z najväčších pieskových dún v púšti Rub Al Chálí, kde nám tak trochu išlo o život.

Tonda Voldřich

Stopem z Česka do Indonésie

Jen já, krosna a zdvižený palec. Co se stane, když si člověk vysní cestu stopem na dobu neurčitou - stále dál na východ, dá výpověď v práci a se zdviženým palcem se vydá v únoru do studené noci? Příběh o osmiměsíčním dobrodružství napříč 15 zeměmi, o hledání svobody, o těžkostech i radostech velké cesty a především o lidské dobrotě, které je všude ve světě spousta.

Richard Novozámský

Za Hranici Komfortu

8 lidí, 15 000 Km, dva dvoutunové samohyby. tak by šla v jednoduchosti popsat naše výprava. Tisíce kilometrů údolím nikoho, a také místa dostupná hůře než popelník v české hospodě. Místa, která lidstvo posunula dál, ale také místa která ho donutila zastavit a zapřemýšlet.

Workshopy

Eva Kubátová

Mexikopedie

A pokud ti povídání při a po Evině přednášce nestačilo, přijď se zamatlat přírodními pigmenty. Probereme je od indiga až po karmínovou košenilu, ozkoušíme tonality, zahrajeme si na malého chemika a přijdeme třeba i na to, kde je ona tenká hranice mezi řemeslem a uměním.

Petra Ďurkovičová

Výroba barefoot sandálů

Kdyby se ti náhodou někdy stalo, že propiješ boty, nezoufej. Naše milovaná Peťa tě naučí, jak si vyrobit další. Výrobou minimalistických barefoot botek už v minulosti na cestě do Sarajeva prováděla a pro velký úspěch si to pro omezený počet pasažérů zopakuje i letos na ŽiWELLU.

Martin Zavadil

Fotoaparát v kapse

Pojď objevit kouzlo mobilní fotografie. Náš fotograf Martin ti ukáže jak pomocí pár triků a fotografických technik mohou i tvoje snímky z mobilu vypadat skvěle. Provede tě nejen teorií, ale vše si vyzkoušíš i v praxi během festivalu. Nebude chybět ani závěrečné zhodnocení.

Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Pro tvé pohodlí měníme koncept a každý účastník má své místo ve spacím kupé ve vlaku.

Pokud ale toužíš po spaní pod hvězdnou oblohou, klidně si vezmi karimatku a spacák a můžeš to zakempit vedle vlaku.

STRAVOVÁNÍ

Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři. Myslíme i na vegetariány.

Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.

PITNÝ REŽIM

Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku.

O doplňování tekutin a iontů se postarají spřátelené pivovary a o zvýšení energie brněnská pražírna MOTMOT.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu.

Koupání budeš muset muset zvládnout po cestě v řece, lomu nebo na koupališti, sprchy budou na Slovensku v kempu.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a power banku.

A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz (na Slovensku potřebuješ eura).

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 4 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji.

Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.

Trasa a jízdní řád

Vyrážíme ve středu 5. července 2023, vracíme se v sobotu 8. července, ať máš ještě neděli na vzpamatování se. Díky státním svátkům ti stačí jeden den dovolené na celou cestu. A to se rozhodně vyplatí, Horste.

Středa
Praha-Vršovice – Kolín – Pardubice – Choceň – Čermná nad Orlicí

Čtvrtek
Čermná nad Orlicí – Ústí nad Orlicí – Olomouc – Hranice na Moravě – Ostrava Svinov – Svobodné Heřmanice

Pátek
Svobodné Heřmanice – Opava – Hranice na Moravě – Bylnice – Vlárský Průsmyk – Trenčín – Piešťany – Trnava – Brezová pod Bradlom

Sobota
Brezová pod Bradlom – Kúty – Brno (cca po 12. hodině) – Česká Třebová – Pardubice – Praha-Masarykovo nádraží (cca 16. hodina)

Jak vypadal první ročník

Cena jízdenky

Oproti předchozím ročníkům máš v ceně i vlastní místo v kupé. Takže budeš mít vlastní prostor, kde složit batoh nebo hlavu. Rozhodně ale nepřijdeš o možnost nocování pod hvězdnou oblohou. Pokud chceš, vezmi si karimatku a spacák a vyspi se na louce ve vlaku. Stan si prosím neber, vzhledem k zázemí ve vlaku je zbytečný. Pro lepší představu, kde budeš trávit kus svého času, se mrkni na Naše vagony.

4 200 Kč

Studentská jízdenka v lehátkovém kupé pro 6

5 350 Kč

Jízdenka v lehátkovém kupé pro 6

8 500 Kč

Jízdenka v lůžkovém kupé pro 3

26 750 Kč

Celé 6lehátkové kupé

21 250 Kč

Celé 3lůžkové kupé

Info k jízdence

Pojeď s námi!
Při platbě kartou po tobě budeme chtít zaplatit hned, u platby převodem je splatnost 10 dní od objednávky. Pokud nám do té doby nedorazí na účet platba se správným variabilním symbolem, vyhrazujeme si právo tvoji jízdenku bez upozornění stornovat a nabídnout místo dalším zájemcům.

Pokud by sis svoji účast rozmyslel/a více než 30 dní před odjezdem, napiš na email info@vlakfest.cz, vrátíme ti celou částku. Později už žádné peníze nevracíme, ale můžeš zkusit jízdenku přeprodat někomu dalšímu.

Garantujeme, že na akci určitě pojedeme a nebudeme ji rušit.

Po zaplacení ti přijde potvrzovací e-mail. Kdyby nedorazil, mrkni napřed do složek Spam a Hromadné a pak nám napiš na info@vlakfest.cz.