ŽiWELL Express 2020

ziwell express 2020 vlakfest

Naše představa dokonalého víkendu je dojet po staré trati na louku, s příjemnými lidmi si dát pivo, poslechnout si o jejich cestách a při kytaře usínat pod hvězdnou oblohou.

Čekají tě 4 dny ve vlaku, během kterých ujedeme přes 1 200 kilometrů a poslechneme si 12 cestovatelských přednášek a 9 hudebních vystoupení. K tomu si připočti nekonečně hudebních jammů a zábavy v režii účastníků.

Všeho s mírou: Máme rádi život. K tomu patří tradičně víno, vlaky, zpěv... Rádi si občas dáme tekutý chléb. Občas i líh nebo něco ostřejšího. Vždy se však umíme chovat ohleduplně bez ohledu na společenskou unavenost. Ty, kdo to umět nebudou, předhodíme vlkům a co hůř, skončí na blacklistu. Kdybychom to měli říct na plná ústa, nechceme na akci lidi co se přišli "vylejt".

Na co se můžeš těšit

ziwell express vlak

Vlak

Každý den nás čeká 7 hodin jízdy vlakem, koncerty, hudební jamy, povídání a koupačky. Projedeme Sázavu, Žďárské vrchy, Jeseníky a dojedeme až do Piešťan.

cestovatele ziwell express

Cestovatelé

Celá akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi dálku. Hudba a pivo jsou důležité, ale bez skvělých cestovatelských přednášek by to nebylo ono. Patrona nám dělá Ládík Zibura a cestovatelů od kosti tu potkáte spoustu.

ziwell express hudba

Hudba

Festival bude provázet hudba známých i méně známých umělců, kteří zahrají ve vlaku i večer na louce. Místo se najde i pro ty, kteří chtějí hudbu tvořit a jammovat s ostatními. Vezměte s sebou kytaru, ukulele, flétnu, foukací harmoniku i zpěvníky.

ziwell express fajn lidi

Fajn lidi

Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu.

Jízdní řád
Termín: 3.–6. září 2020 s odjezdem ve čtvrtek v 16:45 z Brna – Dolního nádraží.

Čtvrtek 3. září

Pátek 4. září
Sobota 5. září
Neděle 6. září
ziwell express trasa

Cestovatelské přednášky

Slávek Král Stopařův průvodce zeměkoulí

Slávek Král

Stopařův průvodce zeměkoulí

Slávek Král cestuje už 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Nastopoval přes 250 000 km po více než 84 zemích světa. Navštívil 8 divů světa, dobrovolničil na více než 40 místech a pracoval v 19 státech. Stopnul si autobus, pohřební auto, několik lodí, drogový dealery, ambulance, koně i letadlo.

Slávek Král Stopem se psem v Asii

Slávek Král

Stopem se psem v Asii

33 000 km dlouhá procházka se psem. Po 19 státech euroasijského kontinentu. Slávek a fenka Corey vyrazili stopem do Japonska. Ve Vladivostoku je ale nepustili na trajekt, tak skončili ve střední Asii. Vznikl z toho příběh, kde nebudete věřit, co všechno se může pokazit.

Petr Jan Juračka amazonie

Petr Jan Juračka

Brutální Amazonie

Vyprávění o tom, jak žijí amazonští indiáni z kmene Waorani, jak se fouká do foukačky, jak se dělá kuráre, jak krystaly na křídlech motýlů ovlivnily váš mobilní telefon a jak rychle umí běhat ekvádorské pekari. Na konci pochopíte, že ten bájný, barevný a uřvaný prales, který znáte z ilustrovaných knížek, opravdu existuje. Jen je ještě brutálnější a barevnější než na obrázcích.

Petr Jan Juračka

Petr Jan Juračka

Na želvy!

Na neobydlené ostrovy v Celebeském moři se většina smrtelníků nedostane. Já měl to štěstí, že jsem mohl na vlastní oči vidět rozsáhlé plantáže palmy olejné, stovky tun naplaveného plastového odpadu uprostřed panenské přírody, mořské cikány, ale taky vajíčka kladoucí karetu, stovky malých líhnoucích se želv, fenomenální medúzy a málem mě spolkl žralok velrybí. Tahle přednáška bude zkrátka úplně jiným příběhem, než jaký jsem doposud vyprávěl.

jiri kalat Pořádek a chaos – Maroko a Mauretánie

Jiří Kalát

Pořádek a chaos – Maroko a Mauretánie

Maroko a Mauretánie, dvě africké země, sousedi, které jsou však naprosto rozdílné. Přestože se Mauretánie zmítá mezi chaosem i nepořádkem, dokáže nabídnout nádherné perly a neskutečné zážitky. Maroko oproti tomu nabízí luxus, nádherné památky i fungující infrastrukturu. Je za mnou více než 6500 km strávených ve vlaku, v autobuse, v džípu, stopováním, hikováním nebo popíjením stovek skleniček berber whisky.

jakub venglar cina

Jakub Venglář

Čína ? !

Čína je velká a bláznivá země. Jeden den budete obyvatele milovat za jejich úsměv a ochotu, zatímco pozítří přinese hlubokou nenávist k davům. Kam se oko podívá, tam roste nový mrakodrap, dálnice nebo hotel a nic není překážkou.V „Říši středu“ mají všechno, po čem srdce cestovatele touží, a také spoustu věcí, o kterých jste raději nikdy nechtěli slyšet…

tomas sapovalov svaty martin

Tomáš Šapovalov

Svatý Martin – Las Vegas Karibiku aneb 2 roky v ráji

Tomáš je známý jako zakladatel největšího českého serveru o Novém Zélandu VisitKiwi.cz, ale také strávil 18 měsíců na karibském ostrově Svatý Martin. Jaký je život v Karibiku? Kam vyrazit, kde hledat práci a jak to, že Karibik není rájem na zemi?

vlada vachal kldr

Vladimír Váchal

KLDR – Totalitní neznámo

Přednáška o Severní Korei, tedy o zemi, kterou zná každý, přesto se do ní vydává jen zlomek cestovatelů. Vladimír vás povede trasou své týdenní cesty. Co všechno viděl nebo spíš mu bylo ukázáno, můžete vidět na spoustě fotografií. Vydejte se do země, kde se zastavil čas a vše je podřizováno přísnému řádu.

smysluplne rozhovory vitek novotny

Vítek Novotný

Smysluplné rozhovory

Vizí projektu Smysluplné rozhovory je vrátit hloubku do našich konverzací i vztahů. Pořádáme pravidelná setkávání a vydali jsme i konverzační karty. Ve vlaku nás bude kupa a určitě nebude nouze o zajímavé povídání, ale pomocí Smysluplných rozhovorů se můžeme navzájem poznat i z jiného úhlu a načerpat inspiraci do  běžných životů.

jak byt lepsim cestovatelem

Jakub Frank a Jakub Venglář

Jak být lepším cestovatelem

Diskuze o nástrahách masového turismu a negativních dopadech snadno dostupného cestování. Společně nadhodíme nejvýraznější problémy a taky se pokusíme dobrat praktických tipů, co dělat, abychom svým chováním nepřispívali k devastaci přírodních rájů a místní kultury.

pavel haninec motmot

Pavel Haninec

MOTMOT aneb Z plantáže až do šálku

Cesta kávy je dlouhá, pro mnohé až nepředstavitelně. Za každým douškem z každodenního šálku kávy stojí dřina a ruční práce spousty farmářů a jejich rodin ze zemí kávového pásu. Prezentace vás vtáhne do příběhu ptáčka MOTMOT, který vzlétl na kávové plantáži v Nikaragui a přistál v Brně, kde praží výběrovou kávu z celého světa.

pavol luptak

Pavol Lupták

Opt-out of the system. Vystup ze systému.

Jak dosáhnout ekonomické a osobní svobody za použití globálnosti a flexibility. Vyberte si vhodnou zemi trvalého pobytu. Vyberte si vhodnou zemi pro firmu. Minimalizujte zájmy v domovské zemi. Zrušte bankovní účty. Konvertujte na krypto, preferujte anonymní kryptoměny. Zvolte si globální životní pojištění. Vyberte si globálního mobilního operátora. Přijměte ekonomiku sdílení. Pomozte přátelům opustit systém.

Hudební vystoupení

ziwell express malalata

Malalata

Poslechni si ukázku

Hudební projekt MALALATA, působící na scéně více než 13 roků, je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, kterou doplňují o nespoutanou a nakažlivou energickou performance.

ziwell express cimbal classic

Cimbal Classic

Poslechni si ukázku

Cimbal Classic je brněnská nadžánrová kapela Kateřiny a Dalibora Štruncových, která patří už více než pětadvacet let mezi stálice a nejosobitější uskupení české folkové scény. Máte-li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické, přemýšlivé a vtipné texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem, pak se máte na co těšit!

ziwell express i love you honey bunny

I Love You Honey Bunny

Poslechni si ukázku

I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Svoji energickou hudbu kombinují s lehkým nádechem elektroniky. Nikdy jste nečetli žádnou práci na téma astrofyziky? Nevadí! Provedou vás základy zákonů našeho vesmíru. Jejich skladby se často zabývají i politickými a společenskými problémy, které řeší jejich generace.

ziwell express kaczi

Kaczi

Poslechni si ukázku

Kaczi je energická písničkářka, která balancuje mezi žánry pop-folk-šanson a svou interaktivní hudební tvořivostí dokáže oslovit široké spektrum posluchačů, přičemž se jí daří vytvořit z individuálních znaků novou interpretační kvalitu.

ziwell express okno

OKno

Poslechni si ukázku

Brněnská pop-folková sestava herců z Husy na provázku začala svou historii psát v brněnských ulicích. Pak si řekli „oukej, no“ a založili kapelu, se kterou začali koncertovat 17. listopadu 2016. Na pódiu představují své autorské písně a baví diváky chytlavými skladbami i hereckým umem.

ziwell express monty

Jiří Monty

Poslechni si ukázku

Folkový písničkář žijící v Přibicích na Jižní Moravě, který si vytvořil vlastní hudební směr nazýván "Plnotučný FOLK".

ziwell express atelier

Ateliér

Poslechni si ukázku

Ateliér je pětičlenná hudební skupina z Brna hrající na pomezí všech možných žánrů. Od folku k rocku se cesta klikatí přes world music s příměsí populární hudby. Má i svoje komorní těleso s názvem “Ateliér trio”, které dovoluje muziku dovést i do míst, kam by velký a zvukově náročný Ateliér zavítat nemohl.

ziwell express panoptikum

Panoptikum

Poslechni si ukázku

Psychedelická brněnská alternativa v československém podání. Svěží melodie v doprovodu exotických rytmů, smíchané v koktejlu poetických textů, okořeněném spontánní divadelní extravagancí. To celé zabaleno do hávu mystérie a barev.

ziwell express Barbora Zmeková

Barbora Zmeková

Poslechni si ukázku

Skladatelka a multiinstrumentalistka pohybující se ve svých písních s autorskými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory či kytarou.

Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

V ceně je místo pro stan na louce. Pokud preferuješ pevné zdi, můžeš si připlatit za lehátko nebo lůžko ve vlaku. Kapacita je omezená a kdo se dřív přihlásí, ten dřív spí v kupéčku a může si vybrat spolunocležníky.

STRAVOVÁNÍ

Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři z bistra Botanic. Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.

PITNÝ REŽIM

Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku. O doplňování tekutin a iontů se postará piešťanský pivovar ŽiWELL. O zvýšení energie zase brněnská pražírna MOTMOT. I nějaké ty lihoviny budou...

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. Sprcha bude k dispozici vždy na večerní zastávce.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo. A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 3 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.

Co na akci říkají účastníci

ladislav zibura

Ladislav Zibura

"ŽiWELL byl vpravdě živelný zážitek – ovšem s klidným spánkem na vlakových lůžkách, dostatkem místa i záchodů pro všechny a výborným jídlem. Atmosféra společné cesty stmeluje lidi a já nepamatuji, že bych někdy na festivalu potkal lepší partu. ŽiWELL je parádní kombinací výletu, dobrodružství, koncertů a příjemného popíjení na vlakovém baru s fajn lidmi."

veronika pourova

Veronika Pourová

"Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"

miky skoda

Miky Škoda

"Je to jedna z těch akcí, u kterých víte, že bude stát za to, i když ani neznáte program. Už jenom způsob komunikace napovídá, že tam v první řadě potkáte lidi, co si na nic nehrajou. A přesně to se vyplnilo. Organizátoři jsou skvěle semknutá parta lidí, se kterými jste hned kamarádi, a podle toho vypadá atmosféra na celém festivalu. Pro bručouny se tam moc místa nenajde."

monika kubatova

Monika Kubátová

"Kombinace vlaku, cestovatelských přednášek, koncertů a piva? To přeci nemůže být špatné! Program byl skvěle promyšlený, každý si přišel na své. Od sbírání inspirací na cesty, zpívání, poslechu hudby, popíjení až po mírné filozofování o životě s ostatními. Sešlo se zde nespočet skvělých lidí, kteří si měli co předat, a vznikla jedna velká parta. Už se těším na další ročník!"

Jak vypadal loňský ročník

Cena jízdenek

Cena jízdenky se odvíjí od tvých finančních možností:

2 900 Kč

Má finanční situace utrpěla kvůli karanténě

3 900 Kč

Jsem student(ka), díky za slevu

4 900 Kč

Jsem pracující a rád akci podpořím

NOCLEH
PROČ JE TO TAK "DRAHÉ"?
Kdybychom se svezli vlakem s dotací a veškerý program probíhal venku na louce, ušetřili bychom 90 % nákladů. A byla to i varianta, o které jsme uvažovali. Nakonec ale volání srdce po vlastním vlaku a pocitu svobody převládlo a rozhodli jsme se, že to stojí za to. I když jen za takový vlak zaplatíme zhruba 500 tis. Kč.

SPECIÁLNÍ KARANTÉNNÍ CENA
Chceme vyjít vstříc těm, kteří na festival chtějí jet, ale nemůžou si kvůli své finanční situaci dovolit jízdenku za plnou cenu. Necháme na tvém uvážení, jestli tě karanténa zasáhla tolik, že máš nárok na dotované jízdné.
Pojeď s námi
Festival chystáme i letos, mrkni na aktuální informace a program:
Chci jet na ŽiWELL Express 2023
velke opatovicevapennapiestanypivovar ziwellvinarstvi bukovskybotanic bistromotmotbohemsca