ŽiWELL Express 2021

ziwell express 2021 vlakfest

Naše představa dokonalého víkendu je dojet po staré trati na louku, s příjemnými lidmi si dát pivo, poslechnout si o jejich cestách a při kytaře usínat pod hvězdnou oblohou.

Čekají tě 4 dny ve vlaku, během kterých ujedeme přes 1 200 kilometrů a poslechneme si 12 cestovatelských přednášek a 11 hudebních vystoupení. K tomu si připočti nekonečně hudebních jammů a zábavy v režii účastníků.

3. ročník hudebně-cestovatelského festivalu se koná 3.–6. července 2021. Využijeme prodlouženého víkendu, aby sis nemusel/a brát dovolenou. Program už máme skoro hotový a trasu připravujeme, ale přesný jízdní řád budeme mít potvrzený jako vždy až na poslední chvíli.

Na co se můžeš těšit

vlak ziwell express

Vlak

Každý den nás čeká 7 hodin jízdy vlakem, koncerty, hudební jammy, povídání a koupačky. Projedeme Moravu i Slezsko a dojedeme až na Slovensko.

cestovatele ziwell express

Cestovatelé

Hudba a pivo jsou důležité, ale bez skvělých cestovatelských přednášek by to nebylo ono. Patrona nám dělá Ládík Zibura a cestovatelů od kosti tu potkáte spoustu.

hudba ziwell express

Hudba

Festival provází hudba známých i méně známých umělců, kteří hrají ve vlaku i večer na louce. Místo se najde i pro ty, kteří chtějí hudbu tvořit a jammovat s ostatními. Vezmi s sebou kytaru, ukulele, flétnu i zpěvníky.

fajn lidi ziwell express

Fajn lidi

Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky. Podmínkou účasti je slušné chování a zábava jen s přiměřeným množstvím alkoholu.

Cestovatelské přednášky

viktorka hlavackova Dálkové treky: Nejlepší příběhy z hor ziwell express

Viktorka Hlaváčková

Dálkové treky: Nejlepší příběhy z hor

Dva roky pěšího putování horami od Zlína po Baku, nalehko, nízkonákladově a sólo. Viktorka se podělí o nejlepší příběhy z hor, které se jí přihodily na dálkových trecích přes Karpaty, Balkán a Kavkaz. Proč ji o půlnoci zavřeli rumunští lesníci do kadibudky a nechtěli ji pustit ven? Jak probíhal výslech, když ji zadrželi ázerbájdžánští pohraničníci?... A další humorné historky, které v horách můžou potkat i vás!

tony danilov žiwell express

Tony Danilov

Travel stand-up: Cysta kolem světa

Se zvednutým palcem do Teheránu. Promáchaný povodněmi v gruzínských horách. Bez dechu až na vrchol íránského Damávandu (5610 m n. m.). S kalašnikovy ozbrojenou vojenskou eskortou napříč pákistánským Balúčistánem. Zastavený čínskými paragrafy. Ohromen japonským bizárem i kanadským kultem trávy. Sám. Kolem světa. A s gramatickou chybou v názvu.

pavel svoboda nepal žiwell express

Pavel Svoboda

Nepál (46 dnů na treku)

Sedmiměsíční dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Jaké to je vyrazit pěšky na 46 dnů dlouhý trek v Himálajích? Je to příběh o lidské svobodě v drsných velehorách i o desítkách setkání s přátelskými Nepálci. Majestátné velehory, osmitisícovky, neturistické vesnice, návštěvy škol i slavností, příchod tuhé himálajské zimy. Lidé jezdí do Nepálu kvůli horám a vrací se kvůli lidem. Je to láska na celý život.

pavel svoboda gruzie a armenie  žiwell express

Pavel Svoboda

Gruzie a Arménie

Vítejte v kraji divokých tradic a dobrosrdečných obyvatel. Vydáme se k zaledněným horám mystické Svanetie se středověkou atmosférou kamenných vesnic. Obětuje se ovce, koza i býk, víno i pálenka čača teče proudem. Stopem i pěšky půjdeme vstříc přátelské družbě a dechberoucím arménským klášterům. Vodka, šašliky i málo známé termální prameny. Cesta plná přátelství, neočekávaných chvil a postsovětské nostalgie.

sasa ryvolova zlate vabeni yukonu  žiwell express

Saša Ryvolová

Zlaté vábení Yukonu

Na lodi, stopem i pěšky se vydáme po stopách zlaté horečky na Klondiku a Aljašce. Užijeme si originální atmosféru městečka Dawson City, budeme pádlovat po řekách Teslin i Yukon a tábořit na jejich březích. Podnikneme proslulý trek přes Chillkoot Pass, kudy stoupali před více než sto lety tisíce prospektorů s vidinou zlatého kovu. Budeme se setkávat s losy, jeleny karibu a medvědy v aljašských národních parcích.

karel wolf ziwell express

Karel Wolf

To nejlepší z cest kolem světa

Cestovatel a fotograf Karel Wolf představí nejzajímavější místa, která navštívil za posledních 15 let na všech kontinentech. Vyrazíme do Asie za projektem Gibbon Experience, do Afriky za domorodými etniky a na safari, do Severní Ameriky do nejkrásnějších parků USA a na historické plachetnici do Antarktidy. Nechte se inspirovat, kam a proč vyrazit během příštích měsíců a let za dobrodružstvím, až pomine doba covidu.

katerina krejčová ziwell express

Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník

Šestitisícovky pro každého

Rádi byste na pořádný kopec, ale nejste žádní horolezci? Vezmeme vás na tři jednoduché himálajské šestitisícovky, na které snadno vylezete i bez lana, a ukážeme vám parádní aklimatizační treky, kde zažijete pravé Himálaje, nepotkáte tam skoro nikoho a nepotřebujete pro ně ani žádná drahá povolení. Taky nakoukneme do buddhistických chrámů, k nomádům do stanu na čaj s jačím máslem a Ladačanům pod pokličku.

The Explodiots & Lukáš Matějíček ziwell express

The Explodiots & Lukáš Matějíček

Cestovatel na tripu aneb Jak sto cizinců umořilo civilizaci

Doby Hanzelky a Zikmunda jsou dobami minulými. Jejich životní dílo se však stalo inspirací pro celou armádu cestovatelů a jedinců toužících po dobrodružství. Decentralizovanou armádu, jež bez velitele křižuje kontintenty s vidinou osobního růstu, poznání či obohacení sebe sama a svého okolí. Pojďme se společně zamyslet nad zodpovědností jednotlivce a vzájemně si poradit, jak cestovatelskou vášeň uspokojovat bezpečně.

matous vins severni thajsko  žiwell express

Matouš Vinš

Severní Thajsko – liduprázdné krásné hory, vodopády, džungle i domorodé vesnice

Severem Thajska se táhnou nádherné hory a možností k objevování je nekonečně mnoho. Jen národních parků je tam přes dvacet – a každý je jiný. Přidejte k nim vodopády, civilizací nedotčené vesničky, džungli, chrámy, skvělé lidi i jídlo. V Thajsku Matouš strávil víc než rok a sever projel na motorce křížem krážem. Těšte se na krásné fotky a povídání, které změní váš pohled na tuhle úžasnou zemi.

karel stepanek cestovani jako zivotni styl ziwell express

Karel Štěpánek

Cestování jako životní styl

Karel ukončil práci v kanclu a vyrazil poznávat svět. Během pěti let projel více než 60 zemí a na svých cestách měl nejrůznější bizarní práce. Živil se strašením lidí, zahrál si v bollywoodském filmu a okusil život digitálního nomáda. Poznal tajemství amazonských šamanů, dokázal vystoupit z těla, našel čiré štěstí v indických meditacích, oženil se s Argentinkou a cestování se pro něj stalo životním stylem. Těšte se na krutopřísnou cestovatelskou multimediální stand-up mega show.

Karel Štěpánek Natalia Aversa ziwell express

Karel Štěpánek & Natalia Aversa

Jak jsem si vzal Argentinku / Jak jsem si vzala Čecha

Humorná beseda o kulturních rozdílech mezi Českou republikou a Argentinou. Čech Karel a Argentinka Nati se s vámi budou bavit o tom, jaké je to žít s cizincem, jaké jsou kulturní rozdíly obou zemí, jaké to je mít svatbu v cizí zemi, na co si v zemi svého protějšku nikdy nezvyknou a co je naopak příjemně překvapilo.

lada svetom marian grofcik ziwell express

Lada svetom

Indickým žigulíkom cez Himaláje

Vyprávění o tom, jak koupit v Indii "fejkovou" Ladu přes WhatsApp, zaplatit celou sumu dopředu (včetně turistické přirážky), odletět do Bombaje a doufat, že tam auto skutečně bude a po letech dokáže i nastartovat. Následně s tímto vozidlem, které moc nejede ani po rovině, překonávat výškové rekordy a pokusit se o nejvýše položenou komerčně dostupnou cestu ve výšce 5 400 metrů.

Hudební vystoupení

zrni ziwell express

Zrní

Poslechni si ukázku

S talentem na melodie a mísením moderního zvuku je kapela Zrní ikona novátorství. Jejich osobitý projev na pódiu je stejný jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Kromě vyprodaných klubů a hraní na velkých festivalech na hlavních pódiích v hlavních časech jsou například majitely ceny Anděl 2012 za Objev roku.

velka potreba ziwell express

Veľká potreba

Poslechni si ukázku

Slovenská skupina Veľká Potreba sa štýlovo pohybuje na pomedzí post-punkovej alternatívy a weirdo performácie.  Album V rohu z roku 2020 neplánovane zarezonoval ako generačná výpoveď a etalón korporátnych protestsongov. Časť z nich mohli vidieť tisíce divákov počas vystúpenia vrámci festivalu Pohoda In The Air.

the shookies ziwell express

The Shookies

Poslechni si ukázku

Brněnská kapela The Shookies se inspirovala písničkářskou tradicí zahraničního folk-rocku a acoustic-rocku. Z buskování v parku se postupně vypracovali až na klubovou a festivalovou scénu. V roce 2014 pokřtili debutovou desku Great Test Hits. Za poslední největší úspěch považuje support Glenu Hansardovi a Interference v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

seversti bardove ziwell express

Severští Bardové

Poslechni si ukázku

Kapela vznikla za účelem produkování skotačivé historizující hudby. Jestliže čekáte vyumělkovanou hudbu, jakou interpreti podobných žánrů rádi prostředkují, jste na špatné adrese. Severští Bardové se zaměřují na surové středověké melodie z potu a zdravé špíny, jaká v prastarých časech zněla lecjakou veselkou. Melodickou složku vytvářejí středověké dudy doprovázené kytarou či mandolínou a skočný rytmus obstarává dřevěný buben.

soulet ziwell express

Šoulet

Poslechni si ukázku

Zběsilá konfrontace blazeovaně umanuté klasické hudby s nejhorší tradicí české dechovky, mísící se s vulgaritou a hrubostí nejzkaženějšího punku odlehčeného trampským sentimentem. To vše interpretuje prostřednictvím nevýrazných a naprosto zaměnitelných nástrojů hoboje a fagotu, za pomoci arytmických bicích nástrojů, strojově nepřesné tuby, bezkrevného ukulele a jen obtížně snesitelného kvílení houslí.

barbar punk ziwell express

Barbar punk

Poslechni si ukázku

My jsme barbaři! Máme rádi holky, medovinu, veselí a hudbu. Svojí tvorbou chceme vrátit alespoň na chvíli staré dobré časy, kdy lidé žili v souladu s přírodou, uctívali staré bohy a síly, uměli se pořádně bavit a naslouchali svému srdci. I ty v sobě probuď BARBARA, opusť na chvíli školu, práci a starosti všedního dne a nech na našem koncertě průchod svým pocitům a vášním. BARBAR PUNKS NOT DEAD, ONLY DRUNKED.

rabbit slow ziwell express

Rabbit Slow

Poslechni si ukázku

Nový hudební projekt hudebníka a skladatele Petra Foltýna z kapely Sart. Písničkář, který svým melancholickým hlasem vypráví příběhy o hledání lidské identity a domova. V jeho tvorbě se objevují témata mezilidských vztahů a klade si otázky nad problémy současného světa.

martin bohem ziwell express

Martin Bohém

Poslechni si ukázku

Pesničkár, spevák, gitarista a skladateľ. Moje piesne niekedy rozprávajú o intenzívnej životnej situácii, inokedy odrážajú zážitky každodennej idylky. V každej skladbe je ukrytý drobný čriepok mozaiky, ktorá tvorí myšlienku "Bohéma". Som tu preto, aby som svetu doprial uvoľnenie, krásu, potravu pre dušu a srdce.

buzma ziwell express

Bužma

Poslechni si ukázku

Hráč na akustickou kytaru, dobro kytaru, banjo a foukací harmoniku se věnuje akustické bluesové muzice s českými texty. Repertoár tvoří z velké části vlastní písničky a také tradicionály a gospely s originálními úpravami textů do češtiny. Tento bluesman nejen vypadá, ale i skutečně zní originálně, zejména když při tom zpívá jednu ze svých písniček ve slezském nářečí.

break falls ziwell express

Break Falls

Poslechni si ukázku

Alternativní dívčí kapela z Brna hraje emocionální songy s melodiemi, které vás okamžitě vtáhnou. Sladký indie-pop kombinuje s folkem, osmdesátkovým zvukem, elektrem, latinou a punkem. Zajímavostí je, že v době založení v roce 2011 bylo dvěma zakládajícím členkám teprve 15 let.

br band ziwell express

BR Band

Poslechni si ukázku

Polská kapela BR Band hraje hudbu, kterou můžeme nazvat fúzí jazzu, blues a progresivního rocku. Členy kapely jsou Bogdan Rumiak, populární slezský hudebník a organizátor bluesových festivalů, Adam Barański, mimořádně talentovaný bubeník, a Jerzy Szyja, baskytarista s charakteristickým rysem hry groove a slap.

Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

V ceně je místo pro stan na louce. Pokud preferuješ pevné zdi, můžeš si připlatit za lehátko (4 nebo 6 v kupé) nebo lůžko (2 nebo 3 v kupé) ve vlaku. Nově si letos můžeš koupit celé kupé, vybrat si spolunocležníky a mít ho celou dobu jen pro sebe.

STRAVOVÁNÍ

Hladem ani žízní nezahyneme. Ve vlaku bude bar s kuchyní, kde si můžeš koupit teplou snídani, oběd i večeři. Myslíme i na vegetariány. Každý večer si u táboráku můžeš opéct párky masové i sójové nebo třeba marshmallow.

PITNÝ REŽIM

Na večerních zastávkách bude k dispozici pitná voda, jinak si můžeš koupit balenou (nebo jiné nealko) ve vlaku. O doplňování tekutin a iontů se postarají spřátelené pivovary Bernard a ŽiWELL. O zvýšení energie zase brněnská pražírna MOTMOT. I nějaké ty lihoviny budou...

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody jsou ve vlaku v každém vagónu. V lůžkovém voze je v každém kupé umyvadlo. Sprchy budou první a třetí večer. Druhý večer si musíš vystačit s koupačkou v krásném lomu.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo. A pokud nechceš trpět hladem nebo žízní, bude se ti hodit i trocha peněz (na Slovensku potřebuješ eura).

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Akce je vhodná pro děti, jen počítej s tím, že stráví 4 dny ve vlaku, kde může být trochu hlučněji. Po domluvě bereme i klidné a společenské psy.

Trasa a jízdní řádSobota 3. července
7:45 – vypravení speciálního vlaku z Prahy – hlavního nádraží
12:00 – příjezd speciálního vlaku do Brna na dolní nádraží
14:50 – odjezd festivalového vlaku z Brna – dolního nádraží
16:17 Kojetín – 16:32 Přerov – 16:58 Olomouc – 17:48 Zábřeh – 18:24 Hanušovice – 19:45 Lipová Lázně
20:00 – příjezd do Vápenné

Neděle 4. července
9:50 – odjezd z Vápenné
10:35 Lipová Lázně – 11:24 Hanušovice – 12:06 Zábřeh – 12:40 Olomouc – 13:22 Hranice na Moravě – 14:16 Ostrava-Svinov – 15:47 – Opava východ
16:30 – příjezd do Svobodných Heřmanic

Pondělí 5. července
10:25 – odjezd ze Svobodných Heřmanic
11:57 – Opava východ – 12:56 – Ostrava hl. n. – 13:41 Český Těšín – 14:30 Čadca
15:30 – Žilina
Nocleh v Rajeckých Teplicích

Úterý 6. července
10:00 – odjezd ze Žiliny
11:02 Horní Lideč – 11:56 Valašské Meziříčí – 12:27 Hranice na Moravě – 13:17 Přerov – 13:53 Nezamyslice
15:00 – příjezd do Brna

Co na akci říkají účastníci

ladislav zibura

Ladislav Zibura

"ŽiWELL byl vpravdě živelný zážitek – ovšem s klidným spánkem na vlakových lůžkách, dostatkem místa i záchodů pro všechny a výborným jídlem. Atmosféra společné cesty stmeluje lidi a já nepamatuji, že bych někdy na festivalu potkal lepší partu. ŽiWELL je parádní kombinací výletu, dobrodružství, koncertů a příjemného popíjení na vlakovém baru s fajn lidmi."

veronika pourova

Veronika Pourová

"Albertova akce zněla od začátku skvěle a nekonvenčně, takže jsem se hned rozhodla jet. Vůbec jsem neměla pocit, že jsem na organizované akci, ale zároveň byl program zábavně vymyšlený. A složení lidí? Nejlepší!"

miky skoda

Miky Škoda

"Je to jedna z těch akcí, u kterých víte, že bude stát za to, i když ani neznáte program. Už jenom způsob komunikace napovídá, že tam v první řadě potkáte lidi, co si na nic nehrajou. A přesně to se vyplnilo. Organizátoři jsou skvěle semknutá parta lidí, se kterými jste hned kamarádi, a podle toho vypadá atmosféra na celém festivalu. Pro bručouny se tam moc místa nenajde."

monika kubatova

Monika Kubátová

"Kombinace vlaku, cestovatelských přednášek, koncertů a piva? To přeci nemůže být špatné! Program byl skvěle promyšlený, každý si přišel na své. Od sbírání inspirací na cesty, zpívání, poslechu hudby, popíjení až po mírné filozofování o životě s ostatními. Sešlo se zde nespočet skvělých lidí, kteří si měli co předat, a vznikla jedna velká parta. Už se těším na další ročník!"

Jak vypadal první ročník

Cena jízdenky

Cena jízdenky se odvíjí od tvých finančních možností:

2 900 Kč

Má finanční situace utrpěla kvůli karanténě

3 900 Kč

Jsem student(ka), díky za slevu

4 900 Kč

Jsem pracující a rád(a) akci podpořím

SPECIÁLNÍ KORO-KARANTÉNNÍ CENA
Chceme vyjít vstříc těm, kteří na festival chtějí jet, ale nemůžou si kvůli své finanční situaci dovolit jízdenku za plnou cenu. Necháme na tvém uvážení, jestli tě karanténa zasáhla tolik, že máš nárok na dotované jízdné.

Nocleh

Venku

LŮŽKA I LEHÁTKA UŽ JSOU VYPRODANÁ!

Celé kupé

ROZDÍL MEZI LEHÁTKEM A LŮŽKEM
Lehátek
je v kupé 4 nebo 6, kupé mají prosklená dveře a nedají se zamknout. V lehátkových kupé přes den můžou sedět lidi, kteří spí ve stanu, a můžou si do nich dávat věci.

Lůžka jsou v kupé 2 nebo 3 a jsou širší než lehátka. Kupé je celé neprůhledné a zamykací (zamilovaným párům proto doporučujeme volit lůžkové kupé) a máš v něm vlastní umyvadlo. Celou dobu je jen tvoje.

REZERVUJ SI CELÉ KUPÉ

Lidé, kteří spí ve stanu, si přes den dávají zavazadla do lehátkových kupé a můžou si tam i sednout. Pokud spíš v kupé a chceš ho mít i přes den výhradně pro sebe, rezervuj si ho celé a vyber si, jestli tam chceš nějaké spolunocležníky. Ti nám už pak za nocleh nic navíc neplatí, případné rozdělení nákladů na kupé si domluvte mezi sebou.
Pojeď s námi
Festival chystáme i letos, mrkni na aktuální informace a program:
chci jet na žiwell Express 2023