Moldavsko 2024

Vydej se s námi 13.–20. července do Moldavska, nejméně navštěvované země Evropy, kde si budeš připadat jako pravý dobrodruh a kde si na své přijdou nejen milovníci historie a vína. Navštívíme historická místa, kláštery i krásnou přírodu. A rozhodně nikde nepotkáš davy turistů.

Poznáš zemi, kde milují víno, tanec a zpěv. Zemi, jejíž obyvatelé jsou sice chudí, ale navzdory tomu neuvěřitelně pohostinní. Zemi, kde byla v 19. století založená česká vesnice a dodnes tam mají Gymnázium Jaroslava Haška. Zemi, kde se nachází největší vinný sklep na světě, v němž uchovávají přes 2 miliony lahví.

jedu s vámi

Podobnou atmosféru už v Evropě nepotkáš. Vrať se zpátky do minulosti do míst, kde se zastavil čas desítky let zpátky. Ani samotná cesta vlakem po Moldávii není běžný zážitek. Místní osobní doprava už skoro nefunguje a domněnka, že se budeme prohánět po kolejích, kde už dlouho nikdo nejel, není příliš daleko od pravdy.

*Máš šanci navštívit i Podněstří, autonomní oblast na východě Moldavska, kterou uznává snad jen Rusko a kde se zastavil čas před třiceti lety. Mají vlastní měnu, telefonní operátory a tamější destilerka Kvint vyrábí koňak, který chválil i Chruščov. Pokud je pro tebe aktuální situace v Podněstří citlivá věc, můžeš si tuhle zajížďku odpustit a užít si jiný program.

Na co se můžeš těšit

vlak moldavsko podnestri vlakfest

Zajímavé destinace a program

Každou destinaci a zastávku pečlivě vybíráme a zkoumáme, co je tam zajímavého k vidění a zažití. Z těch nejzajímavějších tipů pro tebe sestavujeme průvodce. Na některé výlety tě doprovodí dobrovolníci, spoustu dalších můžeš podniknout na vlastní pěst.

Skvělá společnost

Ačkoliv vždy jezdíme na zajímavá místa, jsou to především lidi, kteří jsou srdcem VlakFestu a jeho atmosféry. Jsme moc vděční, jak skvělá banda se kolem nás postupem let vytváří. Na takový punkový výlet totiž jezdí jen fajn lidi, se kterými je radost posedět u kytary, piva nebo se vydat za dobrodružstvím.

bendery podnestri vlakfest
bendery podnestri vlakfest

Jedinečné zážitky

Dobrodružství, společnost, vlak jak dočasný domov, atmosféra,... Když se spojí dohromady, vznikají zážitky, které jinde nepotkáš. A pravidelně vracející se účastníci a ve většině krásné zpětné vazby nám dávají za pravdu.

Jízdní řád

V sobotu 13. července společně vyjíždíme komerčním vlakem z Vídně (jízdenka včetně místa na lehátku/lůžku je v ceně).

V neděli 14. července odpoledne přijedeme do Bukurešti, kde si dáme pár hodin pauzu na protáhnutí a doplnění zásob. Večer se vydáme směr Kišiněv, kde už na nás budou čekat naše vagonky.

bendery podnestri vlakfest
Pondělí 15. července ráno přijedeme do Kišiněva, kde si můžeš užít cokoliv, co město a jeho okolí nabízí. Můžeš navštívit nádhernou vinařskou oblast Cricova, prozkoumat největší podzemní vinařství na světě Milestii Mici anebo objevit památky v Orhei včetně ikonického kláštera.

V úterý 16. července ráno přejedeme do Tiraspolu. V případě, že tě Podněstří neláká, tak si můžeš prodloužit pobyt v Kišiněvě a udělat si výlet po okolí. Vláčkem tě nabereme, až pofrčíme z Tiraspolu nazpět.

Ve středu 17. července si v Kišiněvě užiješ ještě kousek dne, než pojedeme dál. Co třeba prozkoumat rozlehlou rezervaci Codru nebo si dát koupačku v Putinesti?

Ve čtvrtek 18. července se přesuneme do Ungheni a ochutnáš místní kulturu.

V pátek 19. července ráno dorazíme do Bukurešti, kde budeme do pozdního odpoledne, než nás vyzvedne rychlík, který nás poveze domů. Nebudeš chtít zůstat ve městě a jít s námi třeba na urbex? Rychlík pofičí přes mnoho měst, kde tě můžeme nabrat – například přes nádhernou Sinaia.

V sobotu 20. července se během dopoledních hodin zase společně navrátíme do Vídně běžným spojem (opět je jízdenka a objednané lehátko/lůžko v ceně).

Bude jen na tobě, čeho se budeš chtít účastnit. Můžeš se přidat na hromadné výlety nebo se zabavit na vlastní pěst.

Před odjezdem dostaneš podrobný program s mapami, trasami a tipy na konkrétní zajímavá místa.
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém vlastním lehátku.

Skupinky a páry si mohou zakoupit vlastní kupé.

JÍDLO A PITÍ

Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na jídlo do restaurací.

Pitná voda bude k zakoupení i ve vlaku. Kohoutková voda v Moldavsku je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody a umyvadla s tekoucí vodou jsou ve vlaku v každém vagónu. Sprchy ve vlaku nejsou. Umýt se můžeš po cestě v řekách nebo na koupalištích.

POČASÍ

Moldavsko je trochu jižněji než Česko a leží téměř u Černého moře v nížinách, takže tam v létě nejspíš bude teplo. Před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí :)

VSTUP DO MOLDAVSKA

Pro vstup do Moldavska i Podněstří potřebuješ pas. Žádná víza není třeba řešit. Veškerá opatření spojená s covidem byla zrušena, není potřeba očkování ani test.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, pas, batůžek na jednodenní výlety, čelovka, power banka (ve vlaku je elektřina hodně omezená), kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

PENÍZE

V Moldavsku se platí moldavskými lei, kurz je 1 lei = 1,3 Kč. V Podněstří mají podněsterský rubl, který není mezinárodně uznávaný a nikde jinde ho nevyměníš.

Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit. Ne všude jde platit kartou a v Podněstří ani nejde vybírat z bankomatu.

VOLÁNÍ A DATA

V Moldavsku ani Podněstří neplatí EU roaming a volání i data jsou dost drahé. Doporučujeme na místě koupit předplacenou SIM kartu, nejlevněji vychází od operátora Moldcell.

Pokud tvůj telefon podporuje eSIM, pořiď si virtuální datovou SIM přes aplikaci Airalo.

Fotogalerie

Kliknutím na fotku se ti otevře celá galerie.

tiraspol podnestri vlakfest
Časté dotazy

Máte ještě místo? Do kdy se mám přihlásit?
Dokud funguje formulář níže, tak místo máme. Čím dřív se ale přihlásíš, tím lépe pro nás, abychom věděli, s kolika lidmi počítat.

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není. Říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Zajímají tě zkušenosti předchozích účastníků? Mrkni na stránku Reference.

Jak je to ve vlaku s elektřinou?
Budeme upřímní – nic moc. Doporučujeme vzít si power banku a nabíjet v restauracích.

Co je v ceně

Co není v ceně

Pojeď s námi
Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Při platbě kartou po tobě budeme chtít zaplatit hned, u platby převodem je splatnost 10 dní od objednávky. Pokud nám do té doby nedorazí na účet platba se správným variabilním symbolem, vyhrazujeme si právo tvoji jízdenku bez upozornění stornovat a nabídnout místo dalším zájemcům.

Pokud by sis svoji účast rozmyslel/a více než 30 dní před odjezdem, napiš na e-mail info@vlakfest.cz, vrátíme ti celou částku. Později už žádné peníze nevracíme, ale můžeš zkusit jízdenku přeprodat někomu dalšímu.

Po zaplacení ti přijde potvrzovací e-mail. Kdyby nedorazil, mrkni napřed do složek Spam a Hromadné a pak nám napiš na info@vlakfest.cz.