Moldavsko a Podněstří* 2024

Vydej se s námi do Moldavska, nejméně navštěvované země Evropy, kde si budeš připadat jako pravý dobrodruh a kde si na své přijdou nejen milovníci historie a vína. Navštívíme historická místa, kláštery i krásnou přírodu. A rozhodně nikde nepotkáš davy turistů.

Poznáš zemi, kde milují víno, tanec a zpěv. Zemi, jejíž obyvatelé jsou sice chudí, ale navzdory tomu neuvěřitelně pohostinní. Zemi, kde byla v 19. století založená česká vesnice a dodnes tam mají Gymnázium Jaroslava Haška. Zemi, kde se nachází největší vinný sklep na světě, v němž uchovávají přes 2 miliony lahví.

Podobnou atmosféru už v Evropě nepotkáš. Vrať se zpátky do minulosti do míst, kde se zastavil čas desítky let zpátky. Ani samotná cesta vlakem po Moldávii není běžný zážitek. Místní osobní doprava už skoro nefunguje a domněnka, že se budeme prohánět po kolejích, kde už dlouho nikdo nejel, není příliš daleko od pravdy.

*Máš šanci navštívit i Podněstří, autonomní oblast na východě Moldavska, kterou uznává snad jen Rusko a kde se zastavil čas před třiceti lety. Mají vlastní měnu, telefonní operátory a tamější destilerka Kvint vyrábí koňak, který chválil i Chruščov. Pokud je pro tebe aktuální situace v Podněstří citlivá věc, můžeš si tuhle zajížďku odpustit a užít si jiný program.

Vydej se s námi příští rok do Moldávie. Spát budeme v kupé ve vlaku, po cestě se zabavíme cestovatelskými přednáškami, promítáním filmů, vyprávěním o svých zážitcích z cest, spoustou hudby a dalším zajímavým programem.

jedu s vámi

Jedeš poprvé? Přečti si, co od cesty můžeš čekat.

Na co se můžeš těšit

vlak moldavsko podnestri vlakfest
Vlak
Pojedeme vlastním vlakem, kde budeme i spát. Máš tak prostor se skamarádit s ostatními i užít si výhledy do krajiny.
moldavsko podnestri vlakfest
Fajn lidi
Akce je vymyšlená pro lidi, kteří mají rádi život a dálky, je jim vlastní touha objevovat a ocení trochu cestovatelského punku.
bendery podnestri vlakfest
Města, hory, urbex
Poznáme pravou východoevropskou divočinu, navštívíme ta nejzajímavější místa a ukážeme ti i drsný urbex.
Jízdní řád
Protože nám letos rumunské dráhy výrazně změnily podmínky průjezdu oproti původní dohodě, je naprosto nereálné jet s jejich pomocí do Moldavska vlakem. Už teď jsme začali pracovat na vlastní rumunské licenci, abychom to zvládli do budoucna napravit a počítáme s cestou v roce 2024.

Konkrétní datum vám dáme vědět co nejdříve, prozatím tu zanecháme program, jak jsme jej plánovali letos a jak bude nejspíš vypadat i příští rok.

První den
strávíme většinu dne na cestě přes Slovensko, Budapešť a Bukurešť, kde si dáme na pár hodin pauzu na doplnění zásob jídla.

Druhý den ráno přijedeme do Kišiněva, kde si užijeme dva dny.

Čtvrtý den ráno přejedeme do Tiraspolu. V případě, že tě Podněstří neláká, tak si můžeš prodloužit pobyt v Kišiněvě a udělat si výlet po okolí. Vláčkem tě nabereme, až pofrčíme z Tiraspolu nazpět.

Pátý den ráno vyrazíme do Alexandreni (to u Grigoreşti), kde chceme zorganizovat ochutnávkový den místní kultury. (Drž nám palce, ať to vyjde.)

Šestý den ráno dorazíme do Bukurešti, kde budeme do pozdního odpoledne, než nás vyzvedne rychlík, který nás poveze domů. Nebudeš chtít zůstat ve městě a jít s námi třeba na urbex? Rychlík, za kterým pofičí i naše vagónky jede přes mnoho měst, kde tě můžeme nabrat – například přes nádhernou Sinaia.

Sedmý den se během odpoledních či večerních hodin teleportujeme domů. První na řadě bude Brno, pak Praha.

Bude jen na tobě, čeho se budeš chtít účastnit. Můžeš se přidat na hromadné výlety nebo se zabavit na vlastní pěst.

Před odjezdem dostaneš podrobný program s mapami, trasami a tipy na konkrétní zajímavá místa.
Praktické informace

UBYTOVÁNÍ

Spát budeš celou dobu ve vlaku na svém místě v lehátkovém nebo lůžkovém voze.

Skupinky a páry budou společně v jednom kupé (pokud chtějí) a pro samostatně cestující ženy máme čistě dámská kupé.

JÍDLO A PITÍ

Na místě můžeš nakupovat v supermarketech a chodit na jídlo do restaurací.

Pitná voda bude k zakoupení i ve vlaku. Kohoutková voda v Moldavsku je pitná.

OSOBNÍ HYGIENA

Záchody a umyvadla s tekoucí vodou jsou ve vlaku v každém vagónu. Pokud voda dojde, dodáme barely s vodou a vlhčené ubrousky.

Sprchy ve vlaku nejsou. Umýt se můžeš po cestě v řekách nebo na koupalištích.

POČASÍ

Moldavsko je trochu jižněji než Česko a leží téměř u Černého moře v nížinách, takže tam v létě nejspíš bude teplo. Před odjezdem prostě mrkni na předpověď počasí :)

VSTUP DO MOLDAVSKA

Pro vstup do Moldavska i Podněstří potřebuješ pas. Žádná víza není třeba řešit. Veškerá opatření spojená s covidem byla zrušena, není potřeba očkování ani test.

CO S SEBOU

Moc si toho neber, ať ve vlaku není víc zavazadel než lidí. Stačí hudební nástroj, spacák, pas, batůžek na jednodenní výlety, čelovka, power banka (ve vlaku je elektřina hodně omezená), kartáček na zuby a náhradní spodní prádlo.

PENÍZE

V Moldavsku se platí moldavskými lei, kurz je 1 lei = 1,3 Kč. V Podněstří mají podněsterský rubl, který není mezinárodně uznávaný a nikde jinde ho nevyměníš.

Doporučujeme s sebou vzít eura a na místě vyměnit. Ne všude jde platit kartou a v Podněstří ani nejde vybírat z bankomatu.

VOLÁNÍ A DATA

V Moldavsku ani Podněstří neplatí EU roaming a volání i data jsou dost drahé. Doporučujeme na místě koupit předplacenou SIM kartu, nejlevněji vychází od operátora Moldcell.

Pokud tvůj telefon podporuje eSIM, pořiď si virtuální datovou SIM přes aplikaci Airalo.

Fotogalerie

Kliknutím na fotku se ti otevře celá galerie.

tiraspol podnestri vlakfest
Časté dotazy

Máte ještě místo? Do kdy se mám přihlásit?
Dokud funguje formulář níže, tak místo máme. Čím dřív se ale přihlásíš, tím lépe pro nás, abychom věděli, s kolika lidmi počítat, i pro tebe, protože budeš mít jistotu, že na tebe zbude místo dle výběru.

Je akce věkově omezená? Jaký je věkový průměr účastníků?
Akce věkově omezená není. Říkáme, že s námi můžou lidé jakéhokoliv věku, pokud jsou mladí duchem. Věk účastníků se obvykle pohybuje od 18 do 60 let, věkový průměr pak bývá kolem 30 let.

Jezdí na akce i jednotlivci? Můžu jet sám/a?
Ano, na naše akce jezdí spousta jednotlivců a pochvalují si, jak se rychle skamarádí. Pro zájemce máme kupé pro jednotlivce a dámská kupé.

Zajímají tě zkušenosti předchozích účastníků? Mrkni na stránku Reference.

Jak je to ve vlaku s elektřinou?
Budeme upřímní – nic moc. Ve spacích vozech zásuvky nejsou, telefon si můžeš nabít v koncertním vagónu, ale pouze za jízdy a to ještě jen občas. Doporučujeme vzít si power banku a nabíjet v restauracích.

Cena jízdenek

Ceny platí do konce roku 2023.

9 480 Kč

Lehátko v kupé pro 6

14 280 Kč

Lehátko v kupé pro 4

15 480 Kč

Lůžko v kupé pro 3

47 400 Kč

Celé lehátkové kupé pro 6

38 700 Kč

Celé lůžkové kupé pro 3

Info k jízdence

Co je v ceně

Co není v ceně

Pojeď s námi

Chceš cestu koupit jako dárek? Napiš nám na info@vlakfest.cz nebo hoď info do poznámky v objednávce.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Při platbě kartou po tobě budeme chtít zaplatit hned, u platby převodem je splatnost 10 dní od objednávky. Pokud nám do té doby nedorazí na účet platba se správným variabilním symbolem, vyhrazujeme si právo tvoji jízdenku bez upozornění stornovat a nabídnout místo dalším zájemcům.

Pokud by sis svoji účast rozmyslel/a více než 30 dní před odjezdem, napiš na email info@vlakfest.cz, vrátíme ti celou částku. Později už žádné peníze nevracíme, ale můžeš zkusit jízdenku přeprodat někomu dalšímu.

Po zaplacení ti přijde potvrzovací e-mail. Kdyby nedorazil, mrkni napřed do složek Spam a Hromadné a pak nám napiš na info@vlakfest.cz.